Zima na sportowo- Beskid Zimą

ścieżka grzbietem

Zima na sportowo- Beskid Zimą

Beskidy jak każde góry oferują szeroką ofertę związana ze sportami zimowymi. Miałem w tym roku okazje przetestować kilka stoków i przedstawiam ich recenzję. Niektóre wysoko zapulsowały inne mocno spadły w rankingu. 

Tegoroczna zima była dla mnie wyjątkowa jeszcze z jednego powodu. Po raz pierwszy spróbowałem nart biegowych. Również pod kątem biegówek będzie ta recenzja.

Zapraszam do obserwowania Instagrama. Tam ciekawe stroires o niezwykłych miejscach w Polsce. <<KLIK>>

Narty

Jaworzyna Krynicka

Stok najbliżej Krynicy Zdrój. Wygodne wagoniki gondolowe wwożą narciarzy na sam szczyt. Wszystkie stoki i trasy są bardzo dobrze przygotowane i ratrakowane. Sama baza jeśli chodzi o wypożyczenia nart jest dość droga lecz sprzęt jest w należytej kondycji. Na górze Jaworzyny można jeść naprawdę dobre jedzenie w jednej z restauracji. Dla osób nie przepadających za śnieżnymi sportami ze szczytu Jaworzyny można się przejść do nieodległej bacówki drogą przez las. Tą trasę opisałem tutaj.

Ceny: wysokie

Odpowiednie dla dzieci: 3/5

Jakość tras: 4/5

Wierchomla Mała

Stok trochę oddalony od Krynicy czy Muszyny jeśli będziesz w okolicy Piwnicznej to będzie napewno bliżej. Dobrze przygotowane trasy i szeroki wybór. Zaletą na pewno jest duża ilość wypożyczalni z nartami.

Jedzenie w restauracji jest bardzo kiepskie, zdecydowanie nie polecam czegokolwiek tam jeść.

Ceny: niskie

Odpowiednie dla dzieci: 3/5

Jakość tras: 5/5

Tylicz Ski

Stacje narciarskie położone trochę ponad 10 km od Krynicy. Według mnie jest najbardziej odpowiednia stacja narciarska do nauki jazdy dla dzieci. Szeroka gama różnej maści wyciągów. Jednak dla bardziej wprawionych narciarzy stok po prostu jest za łatwy.

Uwaga na jedzenie! Jest po prostu ohydne! Nie da się kompletnie tego zjeść. Zupy są bardzo rozcieńczone a kotlet składa się głównie z panierki. Nie mówiąc już o bardzo wysokich cenach.

Ceny: średnie

Odpowiednie dla dzieci: 5/5

Jakość tras: 3/5

Narty biegowe

W tym roku spróbowałem nart biegowych i… Pokochałem ten sport. Jest wiele powodów żeby kochać biegówki. Ja kocham przede wszystkim za wolność. Możesz jechać w lesie, praktycznie dowolną trasą. Narty są bardzo lekkie, sport nie jest drogi, nie stoi się w kolejce na wyciąg oraz angażuje się praktycznie wszystkie grupy mięśni. 

Trasy są posortowane w skali od najłatwiejszej (początkujący) do najtrudniejszych (master).

I Tylicz „Domki w lesie”

Ten ośrodek to moim zdaniem najlepsze miejsce na początki na biegówkach. Teren praktycznie płaski idealny do stawiania pierwszych kroków. Dodatkową atrakcją jest mofeta.

Ceny: darmowe szlaki

Odpowiednie dla dzieci: 3/5

Jakość tras: wysoka

Wypożyczalnia: ok. 40 zł za dzień

II Jaworzyna „U Leśników”

Już trochę trudniejsze trasy ze specjalnymi torami lodowymi. Mi nie przypadły do gustu gdyż od razu się wywracałem. Proste trasy typu zjadł-wspinaczka.

Ceny: 15 zł za szlak

Odpowiednie dla dzieci: 2/5

Jakość tras: średnia

Wypożyczalnia: ok. 35zł za dzień

III Tylicz- Przełęcz 652m n.p.m.

Ja już po około 7h ćwiczeń porwałem się na tą trasę. Nie jest najłatwiejsza, pierwsze 5km to opcja dla osób średnio początkujących, które chcą coś więcej niż jazda w kółko.  Potężniejsze zjazdy i podjazdy. Jednak te widoki z tej trasy są naprawdę niezwykłe. Cisza, natura i ośnieżony las. Trzeba czegoś więcej?

Ceny: darmowe szlaki

Odpowiednie dla dzieci: nie odpowiednie

Jakość tras: średnia (trasa w lesie)

Wypożyczalnia: ok. 40 zł za dzień

IV Tylicz- Góra Parkowa

Ta trasa to kontynuacja  poprzedniego odcinka. Jeżeli już naprawdę pewnie czujesz się na nartach  zdecydowanie jest to wyzwanie dla ciebie. Oczywiście piękne widoki gwarantowane.

Ceny: darmowe szlaki

Odpowiednie dla dzieci: nie odpowiednie

Jakość tras: niska (trasa w lesie)

Wypożyczalnia: ok. 40 zł za dzień

V Wierchomla trasa do Bacówki

beskidy zachód słońca

Zdecydowania najcięższa trasa, nie ma takich przewyższeń jak na Górę Parkową jednak nie jest ubijana. W tamtym roku przeszedłem ją i zapadały się po kolana. Na nartach może być ciężko. Ta trasa pomimo złej jakości to zdecydowanie wynagradza widokami i przyrodą, która wygląda bajkowo. A jedzenie w schronisku jest naprawdę smaczne.

Ceny: darmowe szlaki + 15zł wjazd kolejką

Odpowiednie dla dzieci: nie odpowiednie

Jakość tras: bardzo niska (nie ratrakowane)

Wypożyczalnia: ok. 40 zł za dzień

To moje podsumowanie sportowej zimy. Mam nadzieję, że recenzje się przydały i zachęciły do aktywnego zimowego wypoczynku. Zachęcam z przeczytania innych wpisów z Beskidów:

MUSZYNA

PRZEHYBA

BESKID NISKI