Zakopane- atrakcje zimowej stolicy Polski

Zakopane to miasto tłumnie odwiedzanie przez turystów niezależnie od pory roku. Jednak właśnie w zimowej aurze prezentuje się najlepiej. Z jednodniowej wycieczki zrobił się kilkudniowy wyjazd.  Podczas, którego odkrywałem uroki tego niezwykłego miasta. 

Las w Tatrach
Widok na Kasprowy Wierch

Jak dojechać? 

To jeden z największych problemów Zakopanego- fatalny dojazd. Niezależnie jaki środek transportu wybierzesz to i tak dojazd zajmie więcej niż powinien. Pociąg się wlecze ale za to możesz podziwiać widoki i nie będziesz stał w korkach. Autem i busem możesz utknąć w korkach w szczególności podczas długich weekendów. 

Jedzenie, transport, noclegi

W Zakopanem typowe „karczmy” są raczej drogie. Jeżeli potrzebujesz sprawdzonego miejsca to polecam „Zajazd u Furmana” a coś mniej kalorycznego to polecam bar „Górski”, również z opcjami wegańskimi. 

Szarlotka na Kalatówkach
Schabowy w Zajeździe u Furmana

Niestety poruszanie się po Zakopanem bez własnego samochodu to istny koszmar. Autobusy nie wszędzie dojeżdżają i kursują rzadko, pozostają jedynie lokalne busy. Ich główna baza znajduje się koło przejścia podziemnego na Krupówkach. 

Noclegi warto rezerwować z wyprzedzeniem bo obłożenie turystów w weekendy potrafi być ogromne i może być problem ze znalezieniem fajnego lokum. 

Krupówki 

Przez wszystkich uwielbiana główna handlowo ulica Zakopanego. Niestety przeze mnie znienawidzona. Podczas tego pobytu tylko raz się przeszedłem Krupówkami i miałem zdecydowanie dość. Jednak jest to najpopularniejsze miejsce w Zakopanem i tłumnie odwiedzane przez turystów. Można tu znaleść wszelkie lokale gastronomiczne oraz  sklepiki z pamiątkami. 

Akurat ładne pamiątki z Zakopanego

Gubałówka 

Znowu topowa atrakcja. Wzgórze, na które można wjechać kolejką górską. Więcej informacji TUTAJ. Z Gubałówki przy dobrej pogodzie widać całą panoramę Tatr jak na dłoni. Minusem jest to, że lokalni mieszkańcy przekształcili Gubałówkę w maszynkę do zarabiania pieniędzy. 

Muzeum Tatrzańskie 

Najfajniejsze muzeum z Zakopanem. Idealne gdy właśnie nastąpiło załamanie pogody a nie chce się marnować czasu w domu. We wnętrzu muzeum znajdziemy eksponaty dotyczące etnografii, kultury i sztuki Podhala. Również bogate zbiory fauny i flory Tatrzańskiej. 

stary dom w Zakopanem

Szlak Stylu Zakopiańskiego 

W tym roku mocno się na nim skupiłem. Tutaj link do filmu ze szlaku: LINK Duża część miasta do nadal piękne drewniane góralskie chaty. W Willi Koliba Witkiewicza (stan na luty 2020: muzeum w remoncie) znajduje się muzeum poświęcone stylowi zakopiańskiemu. Kolejnym punktem na szlaku jest cmentarz zasłużonych dla Zakopanego na Pęksowym Brzyzku. Ostatnim miejscem jest Willa Atma Karola Szymanowskiego gdzie znajduje się małe muzeum poświęcone kompozytorowi. 

nagrobki na Pęksowym Brzyzku
Cmentarz zasłużonych na Pęksowym Brzyzku

Wielka Krokiew + Dolina Białego

W Zakopanem już wielokrotnie odbywały się zawody skoków narciarskich. Właśnie Wielka Krokiew podczas najważniejszych imprez zimowych gościła prawdziwe tłumy kibiców. Gdy nie ma zawodów można się przejechać kolejką krzesełkową na górę Wielkiej Krokwi. Bilety tutaj: LINK 

Dolina białego

Tu koło Wielkiej Krokwi znajduje się wejście do Doliny Białego. To bardzo dobre miejsce na krótki zimowy spacer. Szlak nie jest bardzo wymagający a widoki bardzo ładne.  

las koło Wielkiej Krokwi

Gdzie na narty? 

W Samym Zakopanem znajduje się kilka stacji narciarskich: Szymoszkowa, Antałówka, Harenda

Poza miastem to polecam Witów Ski, przetestowane.  

Tatry to idealne miejsce na narty

Atrakcje poza Zakopanem

Poza Zakopanem warto wpaść do jednego z resortów geotermalnych. Ceny biletów nie są niskie Ale na odrobinę odpoczynku każdy zasługuje- prawda? 

Mgła nad Tatrami

Warto też się zastanowić nad szlakiem na Morskie Oko. Idzie się po asfaltowej drodze przez 9km w jedną stronę. Widoki zdecydowanie wynagradzają trudy przejścia tego odcinka szlaku. 

Tatrzański las
Morskie Oko schronisko

Za Zakopanego jest już bardzo blisko na Słowację. Więcej o naszych południowych sąsiadach napisałem TU (LINK) Piękne górskie widoki i zniewalające Tatry, to czeka na ciebie na Słowacji. Oczywiście ponownie resorty wód geotermalnych oraz stoki narciarskie dla amatorów białego szaleństwa. 

widok na słowackie Tatry
Droga z górami w tle (Poprad)