Poznaj zapomniane Zabrze!

zabrze atrakcje

Poznaj Zabrze!

Podczas mojego ostatniego pobytu na Śląsku oprócz Katowic (o tym później) odwiedziłem  jeszcze kilka miast śląskiej konglomeracji. Te miasta choć dla niektórych brudne, szare i mało ciekawe mi na przekór wydały się niezwykle interesujące. Widać w ich odbiciach wielowiekową trudną i pokrętną historię. Może dla nas mnie ale dla naszych dziadków Śląsk był możliwością na nowe życie za sprawą prężnie się rozwijających ośrodków przemysłowych. Odwiedziłem wiele a rozpiszę się o Zabrzu.

zabrze atrakcje

Zabrze

Na pierwszy ogień pójdzie Zabrze gdyż to one wydało mi się najbardziej interesujące. Do Zabrza przyjechałem późnym popołudniem pierwsze kroki skierowałem do szybu kopalni Guido. Tym razem nie zjeżdżałem  do ciemnych podziemi tylko podziwiałem nadszybie. Kiedyś była na podziemnej trasie turystycznej i powiem szczerze nie zrobiła na mnie piorunującego wrażenia. Po prostu kamienna sztolnia i trochę historii. Warto wspomnieć, że w kopalni znajduje się najniżej w Europie położony pub ale to atrakcje dla trochę starszych.

kopalnia guido

kopalnia guido

Kolejnym punktem, który odwiedziłem był kościół św. Józefa. Potężna, ceglana geometryczna bryła z wcięciem na portal i okna. Całość została wzniesiona przez niemieckiego architekta Dominikusa Böhma. Architekt znany jest z wielu odniesień w swoich budowlach oraz ciekawych zabiegów mających na celu stworzyć niesamowitą atmosferę wewnątrz.

kościół św józefa zabrze

kościół św józefa zabrze

Wnętrze jest rozświetlone przez wielkie okna, monumentalność i patetyczność oraz pozorna surowość to cechy jakimi możemy zarysować opis tego kościoła. Kościół wprawia w niezwykła atmosferę, trzeba się przekonać o tym na własnej skórze. Najprościej możemy powiedzieć: NIESAMOWITE.

kościół św józefa zabrze

Vis-a-vis do kościoła widać zabrzański stadion a kawałek dalej jest niewielki a bardzo ładny ogród botaniczny. (Nawet kilka lat temu kupiłem tam kaktusy, które nadal stoją na parapecie). Wiele tam ciekawych rabat i kompozycji kwiatowych. Jest też staw z kaczkami.

ogród zabrze

ogród zabrze

Osia miasta to ulica Goethego (tutaj na pewno przyjedziemy naszym autobusem) stąd to już tylko kawałek do małego rynku i głównego centrum. Uliczki dobrze zadbane. O osiemnastej na ulicach nie było tłumów jak an krakowskiej starówce. Otwarty był tylko kebab i pizzeria.

zabrze rynek

zabrze rynek

zabrze rynek

Faworyt!

Jednym z moich ABSOLUTNYCH faworytów na całym Śląsku to żydowski stary cmentarz. Trudno się tu dostać bo to już obrzeża Zabrza. Cmentarz znajduje się w takiej trochę podejrzanej dzielnicy. Jak szedłem ulicą to pan (w stanie uchmielenia) powiedział, że jak stąd nie pójdę to zabierze mi aparat.

zabrze familoki

Kilka metrów od cmentarza stoją wyjątkowe stalowe domy. Powstały jako eksperyment, który ostatecznie się nie sprawdził. Niewątpliwą zaletą jest szybkość budowy a wadą giętkość stali podczas pożaru, brak wytłumienia oraz blokowanie  sygnału komórkowego. Takich domów powstało znacznie więcej ale zostały zburzone i tylko tutaj można zobaczyć oryginały.

stalowy dom

stalowy dom

Ale o cmentarzu. Mimo usilnych prób nie znalazłem normalnego wejścia i przeskakiwałem kamienny mur. Wybranie się na cmentarz o popołudniowej porze to bardzo dobry pomysł. Wtedy nisko ustawione promienie słońca delikatnie prześwitują przez zwoje bluszczu.

kirkut zabrze

kirkut zabrze

kirkut zabrze

Bluszczem porośnięte są pnie leciwych drzew zacieniających te miejsce. Praktycznie każda macewa tonie w objęciach zielonego dusiciela. Całość przecinają wąziutkie ścieżki. Na cmentarzu można poczuć naprawdę niesamowitą atmosferę. Oczywiście byłem tam zupełnie sam. Na cmentarzu jest wiele naprawdę pięknych kamiennych nagrobków bogatych ludzi z przeszłości.

kirkut zabrze

kirkut zabrze

kirkut zabrze

Koniec

To był mój ostatni punkt, tak wiem, że Zabrzu jest więcej ciekawych miejsc ale może innym razem. Oj Zabrze, Zabrze. Teraz nie starczyło mi czasu. Poniżej link do vlog. Zobacz inne wpisy z moich podróży.

zabrze atrakcje

zabrze atrakcje