WROCŁAW jesienny dzień

wrocław one day trip

Wrocław to jedno z najpiękniejszych miast w Polsce. Dla mnie zdecydowanie ma najlepszą starówkę i genialne atrakcje. Zaraz po Krakowie, w którym mieszkam to właśnie Wrocław odwiedzałem najczęściej. Byłem już we Wrocławiu około pięciu razy i nigdy się nie nudzę. 

Wrocław to zdecydowanie jedno z moich ulubionych miast. W szczególności cenię sobie w nim architekturę, która zdecydowanie wyróżnia się na tle innych miast. Wyjątkowym uczuciem zawsze darzę wrocławski ogród botaniczny. W lecie to prawdziwa oaza pośrodku rozgrzanego od upału miasta. Do Wrocławia na pewno wrócę i przedstawię go na blogu w cieplejszej odsłonie. 

Mój Styl Podróżowania…
Do Wrocławia przyjechałem jesienną porą więc naturalnie z listy atrakcji odpadło: zoo, ogród botaniczny i japoński. Nie zdecydowałem się również na wejście do Panoramy Racławickiej czy szukanie krasnali bo nie podążam utartymi szlakami. 

We Wrocławiu nagrałem taki oto film:

Skupiłem się przede wszystkim na architekturze Wrocławia i chciałem poznać jego lokalną stronę. Stąd właśnie takie miejsca odwiedziłem: 


Narodowe Forum Muzyki

We Wrocławiu jest cała masa zabytków ale ja chciałem zobaczyć jakąś nowocześnie zaprojektowaną przestrzeń miejską. Akturat Narodowe Forum Muzyki mijałem w drodze na rynek, więc okazja żeby zobaczyć nowoczesną architekturę sama się nadarzyła. Przed forum rozciąga się wielki plac przez co cała przestrzeń wydaje się przeogromna i ten bezkres kończy się na frontowej fasadzie forum. Bardzo ciekawie zaaranżowane miejsce prawie w samym centrum miasta. 

Plac przy Narodowym Forum Muzyki

Gmach  Opery Narodowej

Gmach Opery leży tuż obok NFM. Z zewnątrz budynek robie wyrażenie ale to co najlepsze kryje we wnętrzach. Niestety trudno jest wejść do środka od tak z ulicy. Jeśli jednak się uda wejść to naszym oczom ukaże się 200 kryształowych luster i 10000 m2 zdobień pokrytym  złotem. Prawdziwe arcydzieło. 

W tle biały gmach Opery Wrocławskiej

Rynek

To jest chyba część miasta, której nie trzeba nikomu rekomendować. Na wrocławskim rynku ogólnie dużo się dzieje, kilka lat temu trafiłem na paradę zabytkowych samochodów a w tym razem odbywał się market bożonarodzeniowy.

Piękne wrocławskie kamieniczki

Był to jeden z ładniejszych  targów adwentowych jakie widziałem w Polsce. Wszystkie te budki były ładnie ozdobione i można było zakupić dużo lokalnych produktów. Całe otoczenie rynku stanowią urokliwe, kolorowe kamieniczki. Fasady pomalowane są w najróżniejszych pastelowych odcieniach. 

Muzeum Mieszczaństwa

Na rynku, w jego centralnej części wznosi się ratusz. Sama bryła jest bardzo ładna. Na jednej ze ścian znajduje się zegar słoneczny. Wnętrza ratusza to aktualnie Muzeum Sztuki Mieszczańskiej. Mi niestety nie udało się wejść do środka z powodu marketu, który szczelnie otaczał wejście do ratusza. Niemniej muzeum jest darmowe i ma bardzo dobre recenzje. 

Rynek z Ratuszem (po lewej)

Tuż koło rynku, przy jednym z jego rogów znajduje się stary ceglany kościół pw. Św. Elżbiety Węgierskiej. Polecam zajrzeć do środka. 

Kościół św. Elżbiety

Hala Targowa 

Na razie na drugim miejscu po ogrodzie botanicznym! Niezwykłe miejsce, targowisko z prawdziwego zdarzenia. Można tu znaleść lokalne świeże produkty i wiele stoisk z żywnością z całego świata. Miło spędziłem czas spacerując i obserwując sobotni poranek na wrocławskim targowisku. Ja lubię odwiedzać markety i bazary bo panuje na nich lokalna atmosfera i Wrocławska Hala Targowa zdecydowanie nie wyłamuje się z tej konwencji. 

Ostrów Tumski

Odra i most

Ostrów Tumski to najstarsza część Wrocławia. Kiedyś wyspa pośrodku odnóg Odry i Oławy, teraz w sąsiedztwie innych wysp Piasek (z ładnym kościołem) i Słodowej (miejsce letniego wypoczynku). Na Ostrowie wznosi się wielka katedra św. Jana Chrzciciela. Na wieżę katedry można wjechać windą i zdecydowanie polecam ten punkt widokowy. Z tarasu na górze wieży rozciąga się wspaniała panorama na całe miasto, zarówno starówkę jak i nowoczesną część. 

jeden z mostów na wyspie Piasek

Po Ostrowie Tumskim warto jest się powłóczyć, przejść przez Most Tumski i zauroczyć się lokalną architekturą. 

Muzeum Narodowe

To kolejne dobre miejsce gdzie można się ogrzać podczas zwiedzania Wrocławia o jesienne porze. W dane dni muzeum jest bezpłatne. Na wystawach możemy zobaczyć zarówno obrazy znane z podręczników szkolnych jak i wystawę o przeszłości Dolnego śląska. 

Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Porady:

  • Wrocław jest dobrze skomunikowany z resztą Polski, czego nikomu nie muszę tłumaczyć. Można dojechać PKP jak i Flixbus ma dobre połączenia.
  • Bilety do komunikacji miejskiej we Wrocławiu zapisuje się na karcie kredytowej, nie ma automatów biletowych.
  • Przy rynku polecam zjeść w Umami Dumpling & Pasta Bar

Także jak widać również w jesień/ zimę można coś ciekawego w tym mieście zobaczyć. Ja mój czas bardzo miło spędziłem i zapewne wrócę aby zobaczyć i doświadczyć jeszcze więcej. Pamiętaj, że możesz wspierać bloga. Zobacz inne moje wpisy: