TARNÓW- ludzie i historie

Tarnów to niesamowite miasto, dlatego postanowiłem odwiedzić je drugi raz. Jeżeli zamierzasz wybrać się do tego miasta to zdecydowanie polecam zajrzeć do pierwszego wpisu. Tam jest więcej o normalnych atrakcjach w centrum.

Kliknij!!!

TARNÓW cześć 1

TARNÓW- ludzie i historie

Tarnowscy

Jeśli oddalicie się od centrum o około 4km i wespniecie się na na 300 metrową górę to ujrzycie kamienne mury dawnej warowni właścicieli Tarnowa. Dzisiaj pozostały tylko ruiny po zamku wzniesionym w 1328r przez Spicymira. Wykopaliska archeologiczne wskazuję, że w czasach świetności ten zamek był naprawdę potężny. Od 1676 roku zamek pozostał opuszczony. W późniejszych czasie pozwolono brać z niego budulec na kościół. Dzisiaj z góry św. Marcina rozciąga się wspaniały widok na cały Tarnów i okolice.

Jan Szczepanik

Jan Szczepanik

To był gość! Nie każdy może nosić takie tytuły jak: Leonardo z Galicji, Polski  Edison,

Galicyjski geniusz. Ile osób o nim słyszało?

No właśnie…

Jan Szczepanik to polski wynalazca. Opatentował teleskrop, system barwnego tkactwa. Udoskonalił systemy sterowania wzorami w maszynach tkackich. To jeszcze nie koniec, fotometr, kamizelka kuloodporna, fotosculptor i jeszcze trochę. Ale od momentu pobytu w Krakowie gdzie zatrudnił się w zakładzie fotograficznym pociągnęło go utrwalanie obrazu. Wynalazł i udoskonalił wiele maszyn związanych z fotografią światłoczułą. Człowiek zapomniany ale jakże cenny dla polskiej nauki

Poeci i Roman Żyd

Ławeczka poetów stoi sobie niepozornie przy ulicy Wałowej i schodów Placu Ofiar Katynia. Na ławeczce możemy sobie przysiąść w towarzystwie Agnieszki Osieckiej, Jana Brzechwy oraz Zbigniewa Herberta. Tuż obok ławki znajduje się słup z informacją o przystanku tramwaju, który dawniej przecinał ul. Wałową. Teraz został już tylko wagon i Cafe Tram ale to w części I.

Ale kawałeczek dalej na rogu innych ulic wnikliwie przygląda się obecnemu życiu Tarnowa inny poeta. Ten znowu to ma takie nazwisko (na pewno specjalnie takie wymyślił), że trudno je wymówić. Tak to Roman Brandstaetter, pochodzenia żydowskiego tłumacz, wybitny znawca Biblii oraz poeta. Dużo podróżował, przede wszystkim ze względu na swoje pochodzenie. Mieszkał w Wilnie, Egipcie i Rzymie. Dostał wiele wyróżnień, również  za hebrajski przekład Biblii. Zmarł na zawał serca w 1987r.

Nic się nie dzieje przedwcześnie,
i nic się nie dzieje za późno,

Roman Brandstaetter

Józef Bem

Tarnowianin z pochodzenia, tutaj się urodził. Większość osób o nim kiedyś słyszało na lekcjach historii. Od piętnastego roku życia już związany z wojskiem. Później brał udział  w powstaniu listopadowym. Po powstaniu wyemigrował z kraju do Paryża. W 1848 brał udział w powstaniu węgierskim, tam zyskał sobie miano wielkiego wodza.  Widać, że Węgrowie bardzo go sobie cenią, budują mu pomniki oraz utrzymują bliskie stosunki z Tarnowem właśnie.  Po nieudanej rewolucji na Węgrzech przenosi się do Turcji, gdzie; uwaga, otwiera własną fabrykę prochu! Zmarł  w Aleppo, zachorował na malarię i tak właśnie dobiegł kres polskiego stratega wojennego. Obecnie w Parku Strzeleckim można oglądać jego mauzoleum na wyspie, z Aleppo przeniesiono prochy do Tarnowa. W muzeum okręgowym są fragmenty tz. Panoramy Siedmiogrodzkiej przedstawiającej Bema na polu walki na węgierskiej ziemi. 

Najpiękniejszy cmentarz

Muszę przyznać, że naprawdę jeden z najlepszych jakich kiedykolwiek widziałem. Stary tak jak potrzeba. Trochę mroczny klimat. Wiele stary obrośniętych nagrobków i każdy z innej parafii. To dobrze, widać ogromny przekrój w „sztuce” cmentarnej. Od żeliwnych krzyży przez figury Matki Boskiej do kamiennych krzyży. W terenie cmentarza  znajdują się dwie większe kaplice. Pochowane są tam osoby z tych zamożniejszych sfer mieszczańskich. Bardzo polecam na krótką przechadzkę.

Jeżeli podobał ci się wpis to koniecznie odwiedź to miasto. Dla mnie jest niezwykłe! Mam nadzieję, że czegoś ciekawego się dzisiaj dowiedziałeś i życzę miłych chwile spędzonych w podróży!

Zobacz również:

SECESJA
CHORZÓW
PERYFERIE