Stare i nowe KATOWICE

katowice atrakcje

Katowice

Dla ludzi odwiedzających Katowice zarówno tych młodych, którzy przyjeżdżają tu po raz pierwszy oraz dla osób wracających tu po latach. Coś się zmieniło. I to tak się zmieniło, że nie da się uwierzyć, że to nadal są te same Katowice. Dla mnie to miasto to wielkie odkrycie praktycznie bez granicy, bo to zwiedzenie tylu rzeczy, że nie sposób tego objąć. Katowice to miasto gdzie pędząca nowoczesność spotyka się z umorusanymi twarzami górników. 

katowice budynki

Nowe Katowice

Do nowych Katowic jest łatwy dostęp wystarczy przejść karę kroków od dworca i już jesteśmy pod Spodkiem. Ta legendarna hala widowiskowo-sportowa rozpoznawalna w człek Polsce pochłonęła czterokrotnie więcej niż pierwotnie zakładano: 800 mln zł. Spory koszt ale dzięki temu możemy dziś cieszyć się tym obiektem.

centrum kongresowe katowice

dach centrum konferencyjnego

centrum kongresowe katowice

elewacja centrum konferencyjnego

Od spodka zaczyna się prawdziwa arteria nowoczesności, ciąg budynków. Kolejnym obiektem będzie nowoczesne i znane wśród katowiczan centrum kongresowe. Niezwykle ciekawa bryła, pełno w niej załamań dachu. Cała powierzchnia dachu porośnięta jest trawą. W najwyższym punkcie są ławeczki i można nacieszyć się panoramą na całe Katowice.

katowice zabudowa

katowicki drapacz chmur

Kolejny punkt to Muzeum śląskie ale zanim tam dojdziemy mijamy gmach NOSPR-u czyli czegoś w rodzaju filharmonii. Budynek cały obłożony ceglaną okładziną sprawia wrażenie wielkiej niedostępnej kostki. Cały teren wokół budynków zaaranżowano w nowoczesny i ciekawy sposób. Cały koncept to dużo zieleni, fontanny i miejsca do wypoczynku jest też grabowy żywopłot dla dzieci.

nospr katowice

budynek NOSPR-u

centrum katowic

Najciekawsze formy ma Muzeum Śląskie. Mleczne prostopadłościany wystają ponad powierzchnię barwnych rabat. Schodzę w podziemia.  Kontrola jak na lotnisku, bramki i wykrywacz metalu.

szyb warszawa

szyb „Warszawa” przy muzeum śląskim

Przestrzeń wystawiennicza podzielona została na różne kategorie. Zacząłem od artystycznej części. Powiem tak bardzo ciekawe pracy zupełnie nie znanych mi artystów (oprócz paru person). Piękne obrazy oraz rzeźby, koneserzy mogą przebywać tu godzinami. Druga część wystawy to historia Śląska podana na talerzu. Dokładnie i ciekawie opisana krok po kroku. Nawet najmniejsi znajdą coś dla siebie. To koniec nowych Katowic czas na trochę przeszłości.

muzeum ślaskie

Wystawa o dziejach Śląska

muzeum ślaskie

obrazy w galerii artystycznej

muzeum ślaskie

Stare Katowice

nikiszowiec katowice

To te Katowice, do których chcę wracać. Przyciągają swoich magicznym polem. Mowa o Nikiszowcu. Wysiadłem z autobusu i… oniemiałem. Stare piękne ceglane domy i nowoczesne samochody tak do siebie nie pasujące. Od razu zadałem sobie pytanie jak w ogóle żyją tutaj ludzie? Www… takim skansenie?

nikiszowiec katowice

Starsza mieszkanka Nikiszowca

nikiszowiec katowice

Nikiszowiec zrobił na mnie ogromne wrażenie. Jeszcze większe zdobiła równie ogromna drożdżówka. Kupiona w kawiarni „Byfyj” co po śląsku oznacza kredens. Najlepsza jaką jadłem w życiu, kwaśne maliny i chrupiąca kruszonka, niebo w gębie.

cafe byfyj

Najlepsza drożdżówka z malinami:)

cafe byfyj

klimatyczna cafe „Byfyj”

cafe byfyj

W tym momencie z nieba spadły pierwsze grube krople burzy. Wsiadłem w autobus i w deszczu oglądałem magiczne osiedle robotnicze. Brukowane uliczki, mocne białe framugi odznaczające się na litej cegle. Tak upłynął miło czas w stolicy Śląska. W czasie tego pobytu odwiedziłem jeszcze ZABRZE.  Zobacz vloga z stolicy Śląska: