Słowackie Tatry- Zielone Pleso

Po słowackich Tatrach zawsze mi się lepiej wędruje niż po polskich. Może to przez mniejszą liczbę osób na szlaku nawet podczas weekendu? Może to większy szacunek i dbałość o przyrodę ze strony Słowaków? Może na te pytania uda się na to pytanie odpowiedzieć…

Kamienie w strumyku

Tatry Wysokie- Słowacja Zielone Pleso

*Podstawowe informacje:

Trasa: 3,5h w jedną stronę

Ceny: parking 4 €, obiad w schronisku 5-9€

Transport: kursują autobusy z Tatrzańskiej Łomnicy i Zakopanego

Trudność: łatwe

Widoki: super

*informacje na wrzesień 2018

na jednej z kładek przerzuconej nad strumieniem

Zaczynamy od wejścia na szlak przy parkingu Biele Voda. Taka sama jest też nazwa strumienia, który będzie nam towarzyszył przez większość drogi. Na słowackich szlakach zawsze jest niedużo ludzi, oczywiście poza najbardziej obleganymi popularnymi miejscami. Zawsze się zastanawiam czy Słowacy nie lubią spędzać wolnego czasu w swoich pięknych górach. Nie wiem… Muszę się kiedyś jakiegoś spytać. Da się wyczuć taką swobodę i spokój na trasie, który mi osobiście nie przeszkadza. Wchodząc na Babią Górę szedłem za grupką facetów ze Śląska, na pół szlaku było słychać jak śmieją się ze sprośnych żartów kolegi obok.

Strumień Biela Voda

Korzenie i pniaki

Jedyna słowacka rodzina na szlaku

Oprócz braku zanieczyszczenia ludzką mową cały czas w tle słychać ptaszki, listki, małe gałązki i spadające strugi wody. Patrząc w całości na szlak to nie jest trudny, jedynie w kilku miejscach trzeba lekko podejść po kamieniach pod górkę. Cechuje się również dużym zróżnicowaniem. Raz w wąwozie, w lesie, koło wodospadów strumienia albo połaciami kosodrzewiny. Dla każdego coś miłego.

Owad na trasie

I gdy tak się pozachwycamy otaczającym nas światem to w pewnym momencie ujrzymy w oddali schronisko na wzgórku. Jeśli mamy własne kanapki to dobrze lub jeśli nie to po raz kolejny utwierdzimy się w przekonaniu, że nie lubimy słowackiego jedzenia. Chyba nie mają do tego ręki, głowy? Chyba nic im już nie pomoże.

mgliste duchy Tatr Wysokich

Schronisko ładnie widnieje się na tle wysokich, smagłych skalnych grani, tutaj widać co to znaczy „Tatry Wysokie”. Ja trafiłem akurat na bardzo mgliste przedpołudnie i wokół najwyższych szczytów była aureolka z mgły. To też na swój wyjątkowy klimacik.

Kaczki na wysokości 1500 n.p.m

Zielone Pleso

Oczywiście położone  na tytułowym zielonym jeziorem- Zielonym Plesem. W lazurowo-zielonej toni odbijają się wierzchołki otaczających ten lodowcowy wyprysk gór. W jeziorze żyje grupka kaczek- na takiej wysokości! Muszę przyznać, że zakochałem się w  zielono-morskiej głębi Zielonego Plesa. O tym z reszta mówię w kolejnym vlogu:

vlog

Podsumowując, bardzo ciekawy szlak, dużo ciekawych mija się po drodze i odpowiedni nawet dla dzieci bardzie zaprawionych górskich zuchów.