ŚLĄSK najpiękniejsze miasta

śląsk atrakcje w 7 miastach

Zawsze jakoś o Śląsk zahaczałem. Byłem blisko, ocierałem się o monstrualną konurbację w tym roku wziąłem ją za rogi i jest cały post o miastach Śląska. Tyle ile ja się namęczyłem w tramwajach i miejskich autobusach to już zasługuje na nagrodę. Były upały, było ciężko ale udało się!

Tarnowskie góry

Miasteczko w północnej części konurbacji. Dobrze, że są przyspieszone autobusy inaczej podróż z Katowic zajęłaby wieczność. W Tarnowskich Górach punktem nr. 1 są sztolnie i kopalnia ale, że nie stać mnie na takie ekscesy a po drugie byłem już tam i nie było sensu się tam włóczyć. 

  • Dla dzieci oraz dla chętnych dorosłych polecam: Kopalnie Srebra, Sztolnię Czarnego Pstrąga oraz skansen przy kopalni. LINK 

Ja skupiłem się na centrum, tam akurat nigdy nie byłem. Główną osią starego miasta jest rynek a przy nim piękny ratusz. W Tarnowskich Górach znajdują się dwa muzea, jedno to instytut geologii a drugie to muzeum miasta. Ważnym punktem jest Zabytkowa Dzwonnica Gwarków, która służyła do informowania o ważnych wydarzeniach w czasach świetności kopalni. Dziś możemy ją oglądać przy kościele św. Piotra i Pawła. 

Świerklaniec

To tylko kawałek drogi od Tarnowskich Gór a zupełnie inny klimat i krajobraz. W Świerklańcu jest ogromy park i to dla niego tam przyjechałem. W tym parku jest mnóstwo rzeczy do odkrycia i odwiedzenia. Jednym z najważniejszych i najładniejszych budynków jest Pałac Kawalera. Wyjątkowo ładnie zdobiony i udekorowany. Pośrodku parku znajduje się wielki staw z fontannami. 

Pałac Kawalera wśród drzew
Świerklaniec i pałac w parku

Bytom

To moje największe śląskie odkrycie roku 2019. O Bytomiu będzie osobny wpis, tyle tu jest ciekawych rzeczy. Architektura i niezwykłe kamienice, fakt są zaniedbane ale to nie odbiera miastu uroku. W Bytomiu polecam przejechać się najstarszym tramwajem w Polsce (ul. Piekarska), jeśli odwiedzasz Bytom w miesiącach letnich to może warto przejechać się kolejką wąskotorową. Oczywiście też rynek ze pomnikiem śpiącego lwa. 

Jedna z bytomskich kamienic
uliczka z rogiem kamienicy z wieżyczką w tle.
Wnętrze tramwaju nr. 38

Katowice (część przemysłowa)

Katowice robią się powoli bardzo modne, nowoczesne i zasypują szkłem i nowoczesną architekturą swoje kopalniane dziedzictwo. A ja właśnie teraz o tym dziedzictwie napiszę, bo jest kilka rzeczy, które warto zobaczyć:

Wnętrze kościoła w Nikiszowcu
  • Nikiszowiec

Cyklicznie wracam na Nikiszowiec. Widać ogromne zmiany na przestrzeni ostatnich lat. Miejsce to szczególnie upodobali sobie turyści. Wraz z ich napływem ceny drożdżówek w Kafe Byfyj poszły w górę ;( Jednak nie mogę sobie odmówić drożdżówki z malinami. Na Nikiszowiec nie ma planu, polecam po prostu trochę się poszwendać. 

Drożdżówka z malinami w Cafe Byfyj
piękny łącznik z cegły.
Nikiszowiec- jedno z osiedli w Katowicach
  • Walcownia Cynku

Od dawna chciałem zawitać do walcowni ale jakoś nigdy nie było to po drodze. Walcownia Cynku to w pełni działająca i zachowana w oryginalnym stanie hala fabryczna. Zapach dawnej fabryki, lekko zardzewiałe maszyny to czyni wyjątkowym to miejsce. 

Główna hala Walcowni Cynku
Wnętrze walcowni cynku

WAŻNE! WE WTORKI WSTĘP BEZPŁATNY- a w inne dni ceny biletów dość wysokie.

  • Huta Uthemana

Nie wiem czy mogę w 100% polecić. Jeszcze kilka lat temu  na pewno tak ale teraz jak robią z huty remizę? Nie wiem, dawna huta Uthemana leży na totalnym odludziu w dzielnicy Szopienice. Dawniej to jedna z najbadziej nowoczesnym hut metalów nieżelaznych.

Wieża ciśnień przy opuszczonej Hucie Uthemana
Zamknięte drzwi Huty Uthemana

Sosnowiec

Po ilości negatywnych memów w internecie mogłoby sie wydawać, że odjradną mnie jak tylko wysiądę z tramwaju. BŁĄD! Sosnowiec to bardzo ciekawe miasto, fakt to nie Wrocław czy Poznań ale ma wiele ciekawych rzeczy do zaoferowania.

Pałac Dietla w Sosnowcu
Osiedle Zamkowe

WAŻNE! Sosnowiec odwiedza mało osób dlatego też wiele atrakcji/ wystaw jest pozamykanych przez 70% czasu. Warto jest sprawdzić godziny otwarcia przed wyjazdem. 

Jeżeli podoba cie się mój styl podróży i jakie niecodzienne miejsca odwiedzam, pamiętaj że możesz mnie wspierać. Dzięki temu mogę się rozwijać!

Początek mojej trasy to lunch w Parku Sieleckim, później Pałac Dietla (nie tego z Krakowa tylko barona tekstylnego) vis a vis jest dawna przędzalnia Dietla. Następnie udałem się tramwajem do Egzotarium. Egzotarium to kompleks szklarni rodem z PRLu

Stare Egzotarium w Sosnowcu. Jest klimacik co nie?

Mi taki klimat a grzejnikami żebrowymi jak najbardziej odpowiada. Kolejny punkt to Zamek Sieleckich, niestety nie było żadnej wystawy, więc udałem się do Pałacu Schoena, właśnie zamykali wystawę. Miałem trochę pecha. Ale wszystkie te budynki prezentują się naprawdę dobrze. 

zamek Sieleckich w Sosnowcu
Pałac Schoena i muzeum

Będzin

To była perła w mojej śląskiej koronie. Najbrzydszy, najgorszy, najnudniejszy- Będzin. To wszystko co innych odpycha mnie właśnie przyciągnęło. Tutaj właśnie zrobiłem najlepsze zdjęcia podczas całego wyjazdu.

Nawet nie byłem na zamku tylko chodziłem po wzgórzu zamkowym i odkrywałem. Trasa zwiedzania pisze się sama. Warto też odwiedzić kirkut na zboczu wzgórza. 

Pałac Mieroszewskich w Będzinie (muzeum)
Będziński cmentarz na wzgórzu
U góry stara grusza a w oddali będziński kościół

Radzionków

Tutaj też niestety pech. W dniu moich odwiedzin właśnie zaczął się remont i nie odwiedziłem  Muzeum  Dokumentacji Zsyłek Górnoślązaków do ZSSR. Niestety o tym trudnym ale i interesującym temacie mogłem poczytać w internecie. Niemniej, muzeum jest bardzo polecane. 

Muzeum w Radzionkowie

To tyle ze Śląska. Spędzony tam czas był niezwykły! Zobaczyłem bardzo wiele, doświadczyłem wielu pięknych chwil i mam nadzieję, że wrócę kiedyś jeszcze.  Ten region to piękne dawne historie z którymi związana jest historycznie cała Polska.

Pamiętaj że możesz ze mną współtworzyć tego bloga i kanału.