Pociąg na Słowację! Poprad

muszyna poprad pociąg

Jest to niezwykłe połączenie kolejowe! Cieszy mnie to, że coraz więcej powstaje międzynarodowych przejazdów za rozsądne pieniądze. Teraz przyszedł czas na Słowację. 

Kiedy?

Połączenie Muszyna (PL)- Poprad Tatry (SK) miałem okazję testować w lutym 2020r. To dlaczego piszę o tym teraz? Bo sprawdziłem i to połączenie będzie kontynuowane w tegoroczne wakacje. 

Jak?

Połączenie jest realizowane przez Koleje Słowackie przy współpracy z Kolejami Małopolskimi. Na razie rozkład zaplanowano od 06.06.2020. Cennik dostępny tutaj. Połączenie odbywa się dwa razy dziennie tylko w weekendy i powiedzmy, że jest skomunikowane z pociągami z Krakowa. (W rozkładzie KOLEO KMŁ widnieją tylko jako przewoźnik do stacji Plavec). 

źródło: http://koleo.pl

Ja prawie całą drogę nagrywałem i te ujęcia zajmują lwią część filmu z Popradu:

LINK

Co zobaczyć?

O miejscach blisko polskiej granicy będzie jeszcze osobny wpis ale teraz na szybko odpowiedź na pytanie- co można zobaczyć? Sam przejazd pociągiem dostarcza niezwykłych wrażeń, bo jedziemy takim łukiem okrążając Tatry, widoki są naprawdę niezwykłe, wręcz zniewalające miejscami. Dokoła rozciągają się płaskie łąki i nagle w oddali wyłaniające się piękne ośnieżone szczyty. 

Pociąg przejeżdża przez miejscowość Stara Lubovla gdzie znajduje się zamek i skansen. Ten niestety jest zamknięty w zimie jednak w lecie jest dostępny dla turystów. Więcej info o zamku

Moim celem był Poprad, miasto niezbyt urokliwe. W centrum znajduje się kościół, kamieniczki, galeria tatrzańska. O wiele ładniejsza jest dzielnica Spiska Sobota. To miejsce gdzie można zobaczyć piękną dawną zabudowę Spiszu i Ziemi Czadeckiej. Polecam wstąpić do tamtejszego muzeum. 

Z Popradu odjeżdżają wąskotorowe kolejki Tatrzańskiej Kolei Elektrycznej, można nimi dojechać do podnóża słowackich Tatr gdzie są wejścia na szlaki i stacje dolne kolejek linowych/ zimnych. Chociaż ze względu na rozkład pociągu do Muszyny  trudno będzie spędzić w spokoju 1 dzień w słowackich Tatrach, lepiej taką wycieczkę zorganizować na weekend. 

A Poprad i zamek? 

Jak ktoś się uprze można zobaczyć i zamek i Poprad. Jak? Poranny pociąg Muszyna- Stara Lubowla (zwiedzanie)- pociąg Kolei Słowackich do Popradu (kursują średnio co 2 godziny) i po zwiedzeniu Popradu pociąg wieczorny do Muszyny. Będzie biegania ale jest to wykonalne.