Oszczędny transport w UK

transport w angli

Transport

Ta kwestia wydaje się kluczowa w kraju gdzie opłata za rezerwacje biletu potrafi kosztować 10zł, bilet 20 minutowy kosztuje tyle co autokar na drugi koniec Polski. A więc transport, proszę państwa, transport i to dla osób z ograniczonym portfelem.

  1. Seat 61

To prawdziwa skarbnica wiedzy jeśli chodzi o pociągi w Wielkiej Brytanii. Nie chcę przepisywać treści tej witryny dlatego odsyłam do niej. Można tam przeczytać o wszystkim co jest ważne i potrzebne aby podróżować po UK koleją w sposób ekonomiczny. Ale warto zaznaczyć NIE UFAJ ŚLEPO! Np. Porada „korzystaj z Trainsplit” nie jest bardzo korzystna, bo wiele na tym nie oszczędzisz. Bardzo często trzeba się przesiadać się między dworcami w Londynie co kosztuje i zajmuje mnóstwo czasu. 

Witryna: www.seat61.com

  1. Koleje

Najważniejsza informacja o brytyjskich kolejach to jest, że nie ma narodowego przewoźnika! To utrudnia trochę pewne kwestie. Kolejami opłaca się podróżować tylko na długie trasy. 

*Krótkie odcinki są nieopłacalne (1 przystanek, 10min w pociągu 10-15zł). Trudno podróżuje się po kraju bo często trzeba się przesiadać na pociągi innego przewoźnika (większość pociągów jedzie z Londynu i Szkocja). 

*Na brytyjskich dworcach są skanery do papierowych biletów (karta) nie ma tak wygodnego systemu  kodów QR jak w PKP.

  • Na „lokalnych” trasach cena biletu zazwyczaj jest stała, czas kupna nie ma znaczenia. automatach na stacjach można płacić kartą oraz google/ apple pay. 
  • Pociągi częstą się spóźniają i są „cancelled”

*Jeśli ktoś jest w UK na dłużej to można skorzystać z opcji przejazdu koleją do Francji, Belgi czy Holandii. Pociągi Eurostar są naprawdę szybkie ale i drogie. Jeśli kupujesz bilet na samolot do Anglii od razu pomyśl o odwiedzeniu Amsterdamu czy Paryża. 

*Do biletu kolejowego warto dokupić Plus Bus za 1,5/2£, wtedy komunikacja w mieście docelowym jest w cenie. 

na skalę lokalną…

  1. Brighton

Coś z rynku lokalnego. Byłem w Brighton przez dłuższy czas i korzystałem z komunikacji miejskiej. Każdy kierowca sprzedaje bilety po wejściu do autobusu, to jedna z opcji. Ja osobiście wybierałem aplikację Brighton Buses. Na początku może jest mało intuicyjna ale później wszystko staje się jasne. Bilet jednorazowy 2.80£, Całodzienny 5£, Całodzienny z dojazdem do Seven Sisters 7£. Ja kilka razy korzystałem z opcji Explorer Pass za 9£, W tym możesz korzystać z wszystkich autobusów na terenie Anglii.  

*Jeżeli masz jakieś wątpliwości to zawsze możesz odwiedzić biuro Brighton Buses na North Street. 

Aplikacja: Brighton Buses 

4. British Pass

To jedna na opcji, na którą możesz się natknąć szukając informacji o kolei. Z moich badań wynika, że nie zawsze się to opłaca. Można kupić karnet na jeden region albo danego przewoźnika. Co się nie opłaca bo daleko to raczej się nie dojedzie. Chyba najbadziej opłacalny jest karnet na cały kraj i Szkocję. Np. Interail wychodzi drożej niż taki pass. 

Jeśli już zdecydujesz się gdzieś pojechać to mogę pomóc w wyborze destynacji.

BRIGHTON- tęczowe miasto .
wesołe okolice
wybrzeże