Nowy Sącz- atrakcje na krótki wypad

nowy sącz atrakcje

Nowy Sącz 

Nowy Sącz wybrałem jako moją pierwszą po kwarantannową destynację. Niedaleko i niezobowiązująco ale jakże ciekawie… 

Nowy Sącz to miasto w Małopolsce. Niezbyt znane i nieodkryte. Dla mnie Sądecczyzna znana jest przede wszystkim z genialnego soku jabłkowego. Ma on tutaj bardzo dobrą jakość i smak także pod względem kulinarnym to właśnie polecam. Warto wspomnieć, że było to miasto z tradycjami żydowskimi oraz leżące w Galicji, związane z Austro-Węgrami i tym szlakiem delikatnie podążyłem podczas tej krótkiej podróży. 

Film z Nowego Sącza

Dojazd 

Z Krakowa do Nowego Sącz można dojechać pociągiem ale trwa to 3,5h choć jest tanie. Ja zdecydowałem się autobus. Podróż Szwagropolem trwa 2h i kosztuje 20 zł, nie ma ulg dla studentów. 

Miasteczko Galicyjskie 

Miasteczko i Skansen od dawna chciałem odwiedzić. Miasteczko Galicyjskie zostało zbudowane niedawno ale zostało wystylizowane na dawną zabudowę galicyjską. Na centralnym placu stoi ratusz, dokładnie taki sam jaki kiedyś stał na runku głównym w Nowym Sączu.

galeria rzeźb
ryneczek w Miasteczku Galicyjskim

Otoczenie ratusza stanowią niskie zabudowania w których znajdują się warsztaty rzemieślnicze jak za dawnych lat. W tym warsztatach są przewodnicy, którzy po krótce opowiadają historię danego życia w Galicji. Ta forma oprowadzania jest niezwykła! Bardzo mi się podoba ten styl i pomysł, który został to zrealizowany. 

Skansen

Miasteczko Galicyjskie jest połączone z Skansenem łącznikiem w lesie. Skansen jest o wiele większy niż Miasteczko Galicyjskie. Na powierzchni wielu hektarów można zobaczyć dobrze zachowaną zabudowę z rejonów Sądecczyzny. Skansen zabudowany jest w sposób bardzo naturalistyczny. Chodząc po skansenie czuć jakby się przeniosło do wsi łemkowskiej, takiej typowo beskidzkiej. Drewniane chaty, cerkiew i zielone łąki tylko dopełniają krajobrazu. 

Rynek 

Rynek w Nowym Sączu jest całkiem gustowny. Otoczony przez jedne z lepiej  zachowanych kamienic w mieście. Centralną część placu zajmuje okazały ratusz w stylu neogotyckim. Jego jasna bryła jaśnieje nad centrum. Wokół rynku znajduje się wiele rodzinnych lodziarni, miasto słynie z lodów rzemieślniczych. 

panorama na ratusz nowosądecki

Dwa kościoły i centrum 

Wokół ścisłego centrum miasta wznoszą się dwa katolickie przybytki. Udało mi się zrobić dość ciekawe zdjęcia ulic oraz mrocznych podwórców ich otaczających. 

boczna uliczka w centrum Nowe Sącz

Muzea 

W Nowym Sączu znajduje się kilka muzeów wartych uwagi turysty odwiedzającego tę mieścinę. Jednym z tych muzeów jest galeria Marii Ritter, malarki sądeckiej. Niestety w czasie pandemii była  zamknięta. Następne na liście może się znaleść muzeum Dom Gotycki. Wnętrza przykościelnego budynku skrywają cudną sztukę sakralną różnych wyznań. 

podwórko Domu Gotyckiego
Jedno z podwórek