Najlepsze książki o Skandynawii

skandynawia książki

Ostatnimi czasy mocno zainteresował mnie jeden północny region: Skandynawia. Chciałem się dowidzieć więcej o kulturze, krajach, ludziach i normach społecznych. Postarałem się wybrać wszystkie książki, które udało mi się znaleść na temat krajów północy.

Szczęśliwie, prawie żadna nie okazała się dla mnie mordęgą czy gniotem który mógłby służyć za podpałkę dla mojego marmurowego kominka. Zacznijmy ten literacki slalom pomiędzy Danią, Islandią, Finlandią, Norwegią i Szwecją. 

Książki oceniam w skali od 1 do 5. Podaję jakich krajów (obszarów) dotyczą. Ceny i autorów można sobie znaleść samemu. Takie książkowy szwedzki stół. 

Moraliści. jak Szwedzi uczą się na błędach

Jedna z najciekawszych książek traktujących o temacie współczesnej Szwecji. Jakie są jej problemy? Jak zmienia się społeczeństwo? Katarzyna Tubylewicz z ogromną łatwością przechodzi z jednego tematu w następny wplatając doń najważniejsze elementy aby czytelnik miał pełny obraz danego zagadnienia. 

Skala: 5/5
Obszar: Szwecja 

81:1 Opowieści z wysp owczych

Książka dwóch autorów opowiadających o normalnym życiu na Wyspach Owczych. Dowiemy się wiele o tożsamości farerczyków ich historii i problemów jakie spływają na ten archipelag. Dla mnie jedną z ciekawszych rzeczy w temacie to książki to tożsamość etniczna i zmiany społeczne.  

Skala: 4/5
Obszar: Dania (Wyspy Owcze) 

Skandynawia. Światło północy

Skandynawia. Światło północy

Ta książka to raczej typ przewodnika. Fakt może trochę niecodziennego ale jednak. Zawiera spis najciekawszych miejsc w Skandynawii oraz bogato opisane dane historyczne danego regionu. Zdecydowanie lepsze od Lonely Planet czy innych. Mnie najbadziej zafascynowały Borholm, Olandia, W. Alandzkie i Laponia. 

Skala: 4,5/5
Obszar: Cała Skandynawia 

Szepty kamieni

Przede wszystkim jest to książka bardzo dobrze napisana, pięknym językiem po prostu. Autorzy bardzo sprawnie i trafnie oddają klimat panujący na Islandii. Bardzo też chwali się przygotowanie do napisania książki, na pewno wiele wysiłku kosztowało odwiedzenie takiej ilości miejsc i przekazanie ich klimatu. 

Skala: 5/5
Obszar: Islandia 

Dzieci Norwegii. O państwie (nad)opiekuńczym 

Jedna z ostatnich pozycji o Skandynawii jaką przeczytałem. Autor porusza dość trudny i kontrowersyjny temat opieki społecznej w Norwegii. Mniej najbardziej ciekawiło zestawienie norweskiego spojrzenia na te sprawy z spojrzeniem imigranckim (polskim). Bardzo dobrze się czyta ten reportaż jednakże czasami jest dość przygnębiający. 

Skala: 5/5
Obszar: Norwegia 

Dwie siostry

Absolutnie najlepsza książka poruszająca temat Skandynawii i imigrantów jaką czytałem. Pierwsza część książki opowiada historię bezpośrednio dziejącą się w Oslo. Autorka pięknie pokazuje z jakimi problemami natury etycznej i kulturowej muszą się zmagać ludzie odpowiedzialni za społeczeństwo norweskie. Druga część książki mówi natomiast o życiu w państwie islamskim i o konsekwencjach skrajnie radykalnych poglądów. 

Skala: 4/5
Obszar: Norwegia, Syria, Turcja   

W lesie wiedeńskim wciąż szumią drzewa

Śmiało mogę powiedzieć, że to jedna z najbardziej zaskakujących książek jakie mi było dane przeczytać o Skandynawii. Książka opowiada historię z czasów II WŚ kiedy to Żydzi z Wiednia byli zsyłani na zagładę. Z pomocą szwedzkich pastorów niektóre żydowskie dziecki udało się przewieść do Szwecji ale był warunek- musiały zmienić wyznanie. Jak potoczyły się losy jednego z tych dzieci? O tym opowiada ta książka.Skala: 4/5
Obszar: Austria, Szwecja 

Polski hydraulik i inne opowieści ze Szwecji

Zbiór reportaży i opowieści o Szwecji. Dla mnie książka ma o wiele bardziej negatywny charakter niż np. I cóż że ze Szwecji. Wiele jest trudnych historii pokazujących nieścisłości Szwedzkiego systemu oraz trudności polskich emigrantów aby zaistnieć w nordyckim społeczeństwie

Skala: 2,5/5
Obszar: Szwecja

Dobry Wilk

Dobry Wilk to historia tragedii, która wydarzyła się w jednym z szwedzkich zoo. Wydawało by się że to po prostu reportaż o danym zdarzeniu. Dla mnie ta książka to uniwersalny komentarz, który możemy przypisać do świata, w których żyjemy. Również jest to opowieść o tym dlaczego Szwecja jest jaka jest.
 Skala: 3,5/5
Obszar: Szwecja 

Białe. Zimna wyspa Spitsbergen

Reportaż Ilony Wiśniewskiej opowiadający o życie na tym niegościnnym skrawku lądu jakim jest Svalbard. Autorka opisuje ludzi, którzy tam żyją i co ciekawe ich motywacje. Ja nie do końca lubię ten styl jaki prezentuje Autorka jednak, dla samego dowiedzenia się więcej o Svalbardzie to polecam sięgnąć.
Skala: 2/5
Obszar: Norwegia

I cóż że ze Szwecji

Książka chyba najlżejsza jeśli chodzi o temat Skandynawii. Nie znajdziemy w niej długich wywodów społeczno- politycznych. Nie znaczy to jednak, że nie warto sięgnąć po tę pozycję. I cóż że ze Szwecji to idealna książka na początek.
Skala: 4/5
Obszar: Szwecja 

Skandynawski Raj

Najbardziej przekrojowa książka na temat Skandynawii. Obejmuje wszystkie kraje. Czytając tę pozycję dostajemy najbardziej kompleksowe porównanie i kontekst na temat północy Europy. Dla mnie najlepszym rzeczami w tej książce są ogromne ilości danych, dużo historii „z ulic miast”, doświadczania autora.
Skala: 5+/5
Obszar: Cała Skandynawia 

Skandynawia Halal

Zbór krótkich reportaży, których tematem przewodnim jest islam w Skandynawii. Dostajemy od autora pozbawione praktycznie wszelkich jego ocen historie muzułmanów. W książce przede wszystkim stawiany jest nacisk na wielką różnorodność emigracji w Szwecji i nie wszystkich można wrzucać do jednego worek.
Skala: 3,5/5
Obszar: Norwegia, Szwecja 

Dwunaste: nie myśl że uciekniesz 

Książka wydana chyba najwcześniej z wszystkich, byłem nawet na spotkaniu promocyjnym 12 nie myśl że uciekniesz z autorem. Książka skupia się wokół prawa Jante ale jest też ogólnym komentarzem do Skandynawia jako takiej. Książka to nie jest reportaż, zawiera elementy fikcji- dlaczego? O tym pisze autor.
Skala: 5/5
Obszar: Dania