Muszyna uzdrowisko nad Popradem

Muszyna uzdrowisko nad Popradem

O Muszynie

Muszyna to niezwykłe, piękne miasteczko uzdrowiskowe położone nad Popradem. Wyjątkowo urokliwa zabudowa, rezerwaty, strumienie i liczne źródła mineralne dopełniają kuracyjnego klimatu.

1. Rynek

Bardzo ładny zagospodarowany, z dwiema kapliczkami usytuowanymi na środku. Wokół malownicze małe domki jeszcze z dawnych czasów. W niektórych miejscach można zobaczyć jeszcze tz. Miedzuchy czyli wąskie przejścia między dwoma ścianami domów. To pozostałość po czasach gdy wokół rynku ludzie mieszkali w drewnianych chyżach. Zabudowania w okolicy rynku ciągną się wzdłóż wąskich uliczek i przypominają te z Proszowic. Jedna z ulic kończy się kościołem.

2. Zamek

Na wzgórzu Baszta mieszczą się ruiny zamku muszyńskiego. To kolejny świetny punkt do obserwacji miasta. Zbudowany na stromej skale chronił mieszkańców państwa muszyńskiego.

Dzisiaj cały teren ładnie zagospodarowano a niedaleko zamku znajduje się jedno z licznych tutaj źródełek mineralnych.

3. Ogrody i wieża

Od kilku lat w Muszynie powstaje wiele ciekawych nowoczesnych inwestycji. Jedną z takich trafionych jest budowa ogrodów sensorycznych. Może w zimnie nie wyglądają fenomenalnie ale myśle, że w lecie prezentują się o wiele lepiej. Na szczycie ogrodów postawiono kamienną wieże obserwacyjną. Oczywiście z widokiem na na Poprad w oddali.

4. Rezerwat Obrożyska

Muszyna otoczona jest przez wiele wzgórz. Większość porośnięta jest resztkami dawnej puszczy karpackiej. Na stoku jednego z nich znajduje się rezerwat wyjątkowych starych lip. To gęsty las pełen 150 letnich drzew, głównie lip i jodeł.  Idealne miejsce na krótki spacer.

zimowe szlak w lesie

5. Muzeum Państwa Muszyńskiego

W centrum miasteczka, nieopodal rynku znajduje się muzeum państwa muszyńskiego. Mieści się ono w zabudowania dawnego ośrodka dworskiego. Wewnątrz dworku można oglądać ekspozycje na temat historii Muszyny, zwyczajów tutejszej ludności oraz osiedlania się Rusinów. Wystawa może nie jest duża, jednak  to idealne miejsce do poznania tutejszej historii i dawnych dziejów.

6. Te zachody nad Popradem!

Tak to właśnie za to kocham Beskid Niski! Piękne naturalne widowisko, jak nie ma chmur to zdecydowanie zachwyca. Niezwykłe pastelowe barwy, które miękko rozkładają się nad dolina Popradu. Po takich zachodach już zawsze każdy będzie gorszy…

7. Beskid dla łasuchów

Przedstawiam najlepsze miejscówki do jedzenia w Muszynie:

Rzym- pizzeria na rynku, specjalność pizza ze śliwką- 4/5

Ratel- domowe jedzenie na rynku, specjalność dania z pieca (sznycelki)

5,5/5

Poprad- rodzinna piekarnia, specjalność pyszne maślane ciastka i chleb 4/5

*Słodki Zakątek- udawana cukiernia, specjalność stare wyroby cukiernicze 1/5

Add Comment