Lipnica Murowana- najwyższe palmy świata!

Palmy Lipnica Murowana

Lipnica Murowana to mała wioska na pograniczu Beskidu Wyspowego i pogórza. Mała a jednak niezwykle ciekawa. Kiedyś to zwyczajna mieścina z po prostu ładną, starą drewnianą zabudową teraz to licznie odwiedzanie między innymi przez Japończyków unikalne miejsce UNESCO.

Postanowiłem wybrać się tam podczas Niedzieli Palmowej i uwiecznić całe zamieszanie z tym związane. Jeśli chcesz to bliżej poznać zapraszam to oglądnięcia filmu i dalszego czytania.

{Video}

Pamiętaj o subskrypcji!

Łokietek tutaj? Nie no skąd…

Gdy trochę poszperamy na temat Lipnicy to dowiemy się, że prawa nadał tu król Łokietek i wioska miała o wiele większy status. Może przez te uznanie zachował się tutaj charakterystyczny średniowieczny styl obwodnicowy.

Święta wioska

Taka mała wioska a aż trzy osoby wyróżnione przez swój pobożny żywot. Tutaj urodził się Św. Szymon z Lipnicy, później kapłan krakowskie, który podczas zarazy pomagał chorym. Jedgo ojciec piekarz wypiekał bułki i chleby, które Szymon za młodu rozdawał biednym. Teraz w Lipnicy rokrocznie powtarzany jest ten proceder na upamiętnienie tych cudów jakie postawa Szymona zsyłała na Lipnicę.  Kolejną osobą jest św. Urszula Ledóchowska, urodziła się tutaj w 1865r. Wstąpiła  później do zakonu Urszulanek. Trzecia osoba to Błogosławiona Maria Teresa Ledóchowska, urodziła się w Austrii i oddawała się gównie pracy misyjnej w Afryce.

Palmy

O palmach mówię więcej w filmie, warto jednak wspomnieć. W tym toku odbywała się 61 edycja konkursu palm i znowu pobito kolejny rekord- ponad 38m palma. Palmy to wielka uroczystość w Lipnicy połączona w wspaniałym odpustem i jarmarkiem tradycyjnym.  Można kupić lokalne wyroby dekoracyjne jak i spożywcze: szynki, kiełbasy, sery, ciasta i gofry.

Kościół św. Leonarda

To jeden z tych zabytków jakiego nie można pominąć podczas chodzenia dróżkami Lipnicy Murowanej. Piękny drewniany i gotycki wpisany na listę UNESCO, kościół św. Leonarda. Tutaj też odsyłam do filmu jednak wspomnę, że to ważny obiekt bo przetrwał w niezmienionej formie do dziś. Ściany gęsto są pokryte polichromią, która przed wiekami ułatwiała biednej i nieumiejącej czytać ludności zrozumienie Biblii.

Tutaj kończy się nasza przygoda z piękną i malowniczą wioską, Bardzo zachęcam do jej odwiedzenia i zanurzenie się w niezwykłą historię i minione wieki Lipnicy Murowanej.