KRAKOWSKIM szlakiem architektury

KRAKOWSKIM szlakiem architektury

Architektura to zawsze jakiś pomysł na zwiedzanie miasta, może też być wyjątkowy. W Krakowie oprócz kościoła Marackiego i komnat wawelskich znajdzie się wiele ciekawych tworów architektów i to na przestrzeni kilku stuleci.

Mapa

XVIII wiek

*Kamienica Hipolitów

 Kamienica Hipolitów to dawny dom mieszkalny kupieckiej rodziny z Włoch. Okna kamienice wychodzą wprost na kościół Mariacki. Teraz w wnętrzu kamienicy Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zaaranżowało wystawę ukazującą realia życia w XVIII wiecznym mieście. Cała wystawa przedstawia po kolei wszystkie mieszczańskie pomieszczenia. Od przedpokoju przez salon, jadalnię i pokój panienki. Zachwyca drewniany sufit, bogate zdobienia i mnogość szczegółów. Jedynym mankamentem wydawać by się mogło, że jest obsługa trochę opryskliwa i nie miła.

wystawny salon rodziny Hipolitów

Porcelana na komodzie

pokój babci z dawnych lat

Więcej informacji

Secesja XIX wiek

  1. Dom Towarzystwa Lekarskiego

Budynek ewidentnie secesyjny wskazują na to wysokie pilastry na elewacji.  Obecnie mieści się tam instytut sinologii  ale wnętrze jest naprawdę zachwycające. Kamienne posadzki, cudna balustrada z metolowymi, przeplatającymi się gałęziami kasztanowca. No i ten ogromny piękny witraż ranną porą mieniący się barwnymi refleksami. Naprawdę perełka krakowskiej secesji.

Błękit szkła z bliska

Wnętrze budynku z wielkim witrażem

kasztanowa balustrada

Secesyjna fasada ul. Radziwiłłowska, Dom Towarzystwa Lekarskiego

  1. Jama Michalika

To miejsce, o którym zdecydowanie warto się rozpisać. Prawdziwa „jama” polskiej sztuki tamtego okresu. Cukiernia stworzona w 1895 r. Znana i związana z Tadeuszem Boyem Żelińskim. Twórcy Kabaretu „Zielony Balonik”. Sam Tadeusz tak pisał o tej nowej idei:

„Pomysł stworzenia kabaretu artystycznego zrodził się w głowie Jana Augusta Kisielewskiego po jego powrocie z Paryża. W Cukierni Lwowskiej Jana Michalika, przy jednym ze stolików od dawna spotykała się krakowska cyganeria studentów i absolwentów Akademii…”

Kabaret pod ZIelonym Balonik tak naprawdę zapoczątkował rozkwit polskiej sceny komediowej w odświeżonej formie. Wtedy parodia i satyra wiodły prym. Spuścizną po tamtych czasach na pewno są figurki i krakowskie szopki, które można oglądać w kawiarni.

(…) Ewangelia Zielonego Balonika obiegła cały kraj; wszędzie rozpleniły się kabarety: od stowarzyszeń robotniczych do artystycznych salonów, od stolic aż do głębokiej prowincji, gdzie zwykle kończyły się kwasami, ponieważ poruszały, nie zawsze dyskretnie, prywatne sprawy znanych figur w miasteczku. (…)

Dla fanów twórczości Boya wypicie kawy w tej słynnej kawiarni będzie na pewno niezłą gratką. Pan Michalik zapraszał do swojego lokalu wielu znamienitych osób, zostawiały po sobie malunki, obrazy czy wyjątkowe szkice. To naprawdę wyjątkowe miejsce na słodkim szlaku Krakowa.

Więcej informacji:  http://muzea.malopolska.pl/obiekty/

Więcej informacji: http://jamamichalika.pl/

  1. Antykwariat

Sklep w niedalekiej odległości od kamienicy Hipolitów. Można tam zobaczyć naprawdę piękne przedmioty z epoki. Zabytkowe komody, lampy czy porcelanę. Ja tam nie spędziłem dużo czasu bo nie pozwolono mi robić zdjęć. Jeśli nie zależy wam na zdjęciach tylko na poczucie secesyjnego klimatu bogatego domu to polecam.

Wnętrze antykwariatu

  1. Cafe Noworolski

Kawiarnia mieści się  w Sukiennicach. Chyba jeszcze bardziej „wypasiona” niż Jama Michalika. Piękne wnętrza, dystyngowane, rzeźbione fotele a cukierniczki są z rżniętego kryształu. Na czerwonym dywanie stoi nawet biały fortepian. A ceny są zdecydowanie adekwatne do prestiżu pomieszczenia.

  1. Galeria XIX/XXw.

Można powiedzieć, że to prawdziwy raj dla koneserów sztuki tamtej epoki. Wszystkie znane nazwiska: Matejko, Chełmoński, Siemiradzki to tylko niektóre ze znanych person. Zdecydowanie warto się wybrać i pooglądać największych polskich artystów tego malarstwa w klasycznym wydaniu.

  1. Antique Apartaments

Tuż przy placu Szczepańskim. Niepozorna brama wyróżnia się tylko witrażem nad wejściem. Jest to cała prywatna kamienica zaaranżowana na pokoje dla turystów. Wszystkie trzy klatki są bez problemu otwarte, to ta jedna (pion bezpośrednio nad bramą wejściową) jest zamknięta na kod. Trochę poczekałem i udało się dostać do środka. Udało się. W środku na każdym piętrze inny wielgachny witraż, piękne. Naprawdę piękne i to nie w muzeum.

Tajemnicza zamknięta klatka

witraż na klatce schodowej Antique Apartaments

Witraż nad wejściem

Brama wejściowa

  1. Pałac Sztuki

Tuż obok miejsca powyżej, spory gmach  zdecydowanie zaznacza swoją obecność na plac Szczepańskim. Dzisiaj we wnętrzach głownie organizuje się wystawy podyplomowych prac krakowskiej ASP. Jednak dzisiaj nie wystawa a budynek będzie naszym głównym punktem zainteresowania. Pięknie zdobiona fasada już od pierwszego rzutu oka robi wrażenie. Gdy przejdziemy przez przysadziste drzwi wejściowe to zobaczymy dość obszerny hol, posadzka wykładana drogimi minerałami piękne malowidła i polichromia. A w rogu stoi fortepian, no pałac sztuki cóż dodać.

Bryła z zewnątrz

piękny hol

  1. Sisi

Restauracja na ulicy Krupniczej. Fasada może bezpośrednio nie wskazuje na secesyjną resztę ale witraż przedstawiający drzewo- już tak. Nie pozorna kamienica a tuż nad bramą wejściową  ładne szklane cacko.

9. Dom Mehoffera

Ostatni punt na secesyjnej mapie Krakowa. Jest oczywiście o wiele więcej kamieniczek, domów z secesyjnym charakterem ale to pojedyncze sztuki i nie tak bardzo znaczące. Ogród Mehoffera ro prawdziwa oaza pośrodku gwarnego miasta. W grudniu trochę ponury ale i tak bardzo ciekawy i piękny. Sam dom w którym jest teraz muzeum to dobry przykład architektury tamtej epoki.