Dworki- Kraków i okolice

Zmartwiona róża mrozem (park Decjusza)

Dworki  Kraków i okolice

Ten wspaniały okres w dziejach Polski kiedy to bogaci ludzie budowali sobie wielkie hacjendy a reszta biedowała. Chociaż po chłopski  chałupkach nic nie zostało to po szlachcie już tak. Dzisiaj zabiorę Cię na niezwykle estetyczną podroż na włościach bogatych ludzi tamtej epoki.

{MAPA}

szybkie przedstawienie komunikacji.

Nawet znak postawili. Jak miło!

{VIDEO}

Dworek Jana Matejki

Dworek znajduje się w dzielnicy Krzesławice. Idąc ulicą Wańkowicza biegnącą do dworku mijamy bardzo stare drewniane chaty. To dziwne, że prawie w centrum miasta są takie stare budowle. Dworek zbudowano w otoczeniu 4 hektarowego parku i bliskiej odległości do drewnianego kościoła Jana Chrzciciela. Wewnątrz dworku znajduje się ekspozycja pokazująca autentyczne pomieszczenia z epoki. W tych wnętrzach Matejko stworzył wiele swoich znanych obrazów. 

Widok na dworek Matejki

Tym razem biały okaz, jedna z drewnianych chat

Stara drewniana chata. PS. przez okna widać, że ktoś tutaj mieszka

 

Dworek Tomaszowice

Dworek w Tomaszowicach a właściwie cały dawny folwark prezentuje się najbardziej okazale z całego zestawienia. Obecnie należy do jakiegoś araba, który stworzył tam hotel. W całym parku przylegającym do posiadłości wiele jest ruin dawnych wiejskich zabudowań. Jest drewniany spichlerz na kamiennej podmurówce oraz chlewiki i obory. Całość pod koronami starych drzew.

Dziura w stajni

Stare stodoły i obory

Stary chlewik w folwarku Tomaszowice

Drewniany spichlerz dworek Tomaszowice

Dworek Modlniczka

Jedyne dwa kilometry od dworku w Tomaszowicach. Trochę biedniejsza wersja należąca do UJ. Też w otoczeniu parku gdzie miałem okazję gonić sarenkę. To tak zwany dwór Konopków. Zaprojektowany klasycystycznie na zlecenia ówczesnego włodarza rodu Józefa Konopkę. Dworek leży vis a vis pięknego drewnianego kościółka św. Wojciecha. Obok pod starą lipą stoi również drewniana dzwonnica. 

Lipa i dzwonnica

Dworek Konopków w Modlniczce

Kościół św. Wojciecha

Ruiny dawnych zabudowań w ogrodzie Konopków

Dworek Białoprądnicki

Złożony z kompleksu wielu budynków. Zagospodarowanych na różny sposób. Jeden to centrum kultury, drugi chyba najsmutniej skończył z naszej drużyny. Obecnie mieści się w nim kasyno i restauracja. A położony jest w otoczeniu ruchliwej ulicy, szpitalu Jana Pawła II i wysokich bloków. Jednak ten dworek jest najbardziej znany. Dawniej bywały tu elity: Jan Kochanowski, Łukasz Górnicki, Malczewski, Kossak, Tetmajer i wiele innych.

Willa Decjusza

Położona trochę na uboczu, na wzgórzu Woli Justowskiej. No właśnie Justowskiej. To właśnie od jej węgierskiego pana Justusa. Od odkupił tą wtedy wieś i zbudował sobie dość okazały dom. Fasada ładnie zdobiona, różne wzory na portalu, oczywiście park dookoła. Do rezydencji prowadzi kamienny most. Właściciel miał fantazję i postanowił zbudować sobie taki niby zamek. W tym celu wykopał kawałek fosy, zbudował most i mury obronne. Na pewno ta willa różni się od pozostałych ale jest równie urocza.

Willa Decjusza w pełnej piaskowej okazałości

Frontowa ściana dworku Decjusza

jedno z pobliskich zabudowań

Zimowy żywopłot w małym  ogrodzie parterowym

To już koniec naszej przygody z możnymi panami tamtych. No bogaci byli- tak możemy to skwitować. Nikt by się teraz nie porwał na budowanie takiego domu. A kto to będzie sprzątał? A ile za ogrzewanie trzeba będzie zapłacić! Szkoda zachodu:) Ja tymczasem zapraszam do przeczytania innych wpisów:

SECESJA
PROKOCIM
SLOVAKIA