GNIEZNO & BISKUPIN

gniezno atrakcje

Ziemia Pałucka

To wynikło mega spontanicznie. Krótki przystanek w drodze do domu. 35h czystego szaleństwa gdzie poruszałem się pomiędzy między Kujawko- Pomorskim a Wielkopolską. Odkrywałem Pałuki oraz początki Polski. Więcej za zachętę nie potrzeba.

widok z katedry gnieźnieńskiej

 Gąsawa

Tutaj dotarłem fatalną drogą (remonty bez żadnych oznaczeń), przenocowałem 1 noc w kiepskiej kwaterze. To ogólnie bardzo kiepska baza wypadowa. W Gąsawie jest kościół, stary, piękny drewniany. Druga ważna rzecz to Żnińska Kolej Powiatowa. Wąskotorówka ma 600mm rozstawu szyn i biegnie od Gąsawy to Żnina. Wspaniała zabawa i rozległe panoramy na okolicę po drodze.

kolejka wąskotorowa w Gąsawie
wielkopolska wieś zza okien kolejki

Biskupin

To zdjęcie osady każdy zna. Każdy je miał w szkole w podręczniku jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w Polsce. Bardzo ważne odkrycie archeologiczne w tej części Europy.

ta najbardziej znana brama w Polsce!
mury obronne Biskupina i kawałek bagna przy jeziorze

Rezerwat archeologiczny nie powala na kolana. Historia z nim związana jest o wiele ciekawsza niż sam Biskupin. Jednak to ikoniczne miejsce zdecydowanie warto odwiedzić i wyrobić sobie opinię na jego temat. To co zrekonstruowano to malutka część całej osady.

osada słowiańska w Biskupinie

Żnin

To nieoficjalna stolica Pałuk. Małe miasteczko ale warte odwiedzenia. Tutaj dojeżdża wąskotorówka, jest też mały skansen. Na obiad polecam się wybrać do restauracji „Pałucka” gdzie podają lokalne potrawy, o tym mówiłem min. w filmie. Żnin położony jest pomiędzy dwoma niewielkimi jeziorkami ale jakże malowniczymi!

rynek w Żninie
jedna z uliczek w Żninie

Gniezno

Tutaj w pełni nie mogę się wypowiedzieć bo to byłem w Gnieźnie za krótko! Ale jak już się jest tak blisko i jest możliwość zobaczenia Katedry Gnieźnieńskiej to nie mogłem tego odpuścić. I zobaczyłem znane drzwi, całą katedrę oraz wspiąłem się po 200 schodach na wieże.

wnętrze katedry w Gnieźnie

To nic, że deszcze tak zacinał, że miałem mokry obiektyw. Pomimo tego jestem bardzo zadowolony. Pierwszy taki pobyt w tej części Polski. Jestem zauroczony i na pewno tam wrócę.

Zobacz wpis z POZNANIA centrum Wielkopolski.

A tobie polecam sprawdzenie tych WPISÓW

Jeżeli podoba Ci się to co robię to możesz postawić mi bilet! Pozwoli mi się to rozwijać.