Bochnia kopalnia

Bochnia kopalnia

Niedaleko Krakowa głęboko pod ziemią schowane dwie piekielnie słone siostry. Perełki i unikaty wpisane na listę UNESCO. Z tego duetu większość turystów pewnie wybierze Wieliczkę ale aby poczuć prawdziwy klimat solnej kopalni polecam udać się do kopalni Bochni.  Wieliczka już cała wygładzona jest od ilości przyjezdnych. Dobrze, że przynajmniej sól tam jeszcze jest. Za to Bochnia jest zupełnie inna. Większość chodników nie utwardzono, przy każdym kroku unosi się szary pył sprzed lat. Stropy podpierane są przez wielkie drewniane bele. To jest odpowiednie miejsce aby poczuć ten klimat.

Drewniane belkowanie stropu

Solna ściana dawnego wyrobiska

Wycieczkę rozpoczyna się przy jednym z szybów Campi bądź Stutoris. Kupujemy bilety (więcej informacji) i udajemy się w kierunku nadszybia gdzie czekana na nas krótki, 120 metrowy lot szybem w na dół. Warto wspomnieć, że Bochnia ma status najstarszej kopalni w Polsce. Pierwsze wzmianki o solnej warzelni bocheńskiej sięgają 1248r. Wtedy to górnicy przy użyciu prymitywnych narzędzi i przy prawie całkowitej ciemności wykonywali katorżniczą prace. Ale w tamtych czasach to było dopiero bogactwo. Sól była statusem bogactwa. Nie to co dziś, w sklepie za dwa złote kilogram. Kolejnym obiektem do zwiedzenia jest kaplica św. Kingi z solnym żyrandolem oraz rzeźbami. To jedyny kościół na świecie przez który przejeżdża pociąg. Podziemna  kolejka zapewnia moc wrażeń. W kopalni zmieszczono jeszcze wielgaśną zjeżdżalnię i boisko.

Żyrandol w kaplicy św. Kingi

Solne nacieki

Strop porośnięty solnymi kalafiorami

Jedną z największych atrakcji kopalni według mnie jest spływ łódką po solankowym kanale w totalnej ciemności. Co chwila tylko małe górnicze lampki flisaków pobłyskują w tafli wody. W powietrzu czuć zawieszone kryształki soli. Cały solankowy roztwór tak mocno pachnie, że świdruje cały nos i zatoki. To tylko lepiej dla naszego zdrowia, w czasach gdy większość z nas żyje w zanieczyszczeniu powietrza takie inhalacje są tylko na plus. No to jeszcze zapraszam na film z królestwa soli: