Beskidy- co słychać w Śląskich górach?

żywiec beskidy

Śląskie Beskidy Żywiec i Wisła

To były dla mnie zupełnie nowe destynacje. Jakże owocne w nowe doświadczenia i widoki. Ważne miasta, które leżą po dwóch stronach Parku Krajobrazowego Beskidu Śląskiego. Ja odkrywałem je jako totalny nowicjusz jeśli chodzi o śląskie góry. 

Do obu z przedstawionych dzisiaj miast można wygodnie przyjechać z Katowic Kolejami Śląskimi. Więcej informacji o trasach i rozkładach tutaj: KOLEJ

Jeden z domów w Wiśle

Żywiec 

Żywiec to miasto głównie kojarzone z marką piwa, co chyba jest dość oczywiste. Browar oczywiście można zwiedzać link do biletów tutaj.

Stacja Żywiec leży kawałek od centrum ale dzięki temu mamy możliwość przejść się spacerkiem i podziwiać miasto. Przechodzimy między innymi przez most nad rzeką wzdłuż, której zaaranżowano bulwary z ścieżkami rowerowymi. 

Promenada w Żywcu

Zwiedzanie Żywca rozpocząłem od pałacu Habsburgów, w którym aktualnie znajduje się muzeum miasta Żywiec. Tradycja nie tylko piwowarska jest w Żywcu bardzo ciekawa. Żywiec był kiedyś ważnym miastem na trasie kolei Księcia Ferdynanda. Ona przechodziła przez Bielsko Białą i łączyła Śląsk z Austro-Węgrami. Wnętrza muzeum skrywają eksponaty właśnie z czasów cesarskiej świetności miasta. Tuż koło pałacu znajduje się piękny park wraz z chińską pagodą pośrodku. 

Centrum starego Żywcu
Wnętrze muzeum w Pałacu Habsburgów

Naprzeciwko muzeum znajduje się główna katedra w Żywcu z pięknym wnętrzem. Koło katedry stoi bardzo duża dzwonnica. Widać, że mury tej dzwonnicy są bardzo stare i grube. Zbudowane najprawdopodobniej z lokalnego kamienia. Zza murów dzwonnicy wyłania się widok na niewielki żywiecki rynek. 

W sąsiedztwie Żywca znajduje się Góra Żar. Na wierzchołku, której jest hydroelektrownia, jej wody zasilają jezioro gdzie można w sezonie letnim się kąpać. W okolicach Międzybrodzia Żywieckiego jest możliwość przelecenia się szybowcem. 

Budynki wokół żywieckiego rynku

Wisła

Bardzo znana miejscowość wypoczynkowa w Beskidzie Śląskim. Mnie praktycznie od razu odepchnęły od siebie budy z kiczem ustawione wzdłuż głównego deptaka. Dla niektórych atrakcją jest figura Adama Małysza z czekolady, no niestety ja nie jestem fanem takich atrakcji. Bardziej zainteresowało mnie Muzeum Beskidzkie. W środku mamy wystawę koronek z Koniakowa oraz bogate zbiory etnograficzne z tego regionu. 

Ekspozycja etnograficzna w muzeum

W Wiśle co też mnie bardzo zainteresowało jest duża część wyznawców luteranizmu. To jedyna miejscowość w Polsce gdzie stanowią większość. Skąd to się wzięło? Opowiadałem o tym w filmie:

 

Właśnie tuż przy muzeum Beskidzkim znajduje się duży kościół luterański. W dalszej część Wisły gdzie pospacerowałem możemy znaleść pomnik źródeł Wisły położony tuż przy samej rzece. 

fasada kościoła luterańskiego w Wiśle

Później postanowiłem pojechać do Wisły Głębce pociągiem aby przejechać przez gigantyczny wiadukt i zobaczyć panoramę Beskidów. Później wziąłem pociąg powrotny do Katowic. 

W Wiśle jest zameczek prezydencki ale znajduje się on poza zasięgiem kogoś bez samochodu. Również jest możliwość wspięcia się do źródeł królowej polskich rzek Wisły. Szlak prowadzi na  Baranią Górę.

Stacja Wisła Głebce