Śląskie Beskidy Żywiec i Wisła
To były dla mnie zupełnie nowe destynacje. Jakże owocne w nowe doświadczenia i widoki. Ważne miasta, które leżą po dwóch stronach Parku Krajobrazowego Beskidu Śląskiego. Ja odkrywałem je jako totalny nowicjusz jeśli chodzi o śląskie góry.
Do obu z przedstawionych dzisiaj miast można wygodnie przyjechać z Katowic Kolejami Śląskimi. Więcej informacji o trasach i rozkładach tutaj: KOLEJ

Żywiec
Żywiec to miasto głównie kojarzone z marką piwa, co chyba jest dość oczywiste. Browar oczywiście można zwiedzać link do biletów tutaj.
Stacja Żywiec leży kawałek od centrum ale dzięki temu mamy możliwość przejść się spacerkiem i podziwiać miasto. Przechodzimy między innymi przez most nad rzeką wzdłuż, której zaaranżowano bulwary z ścieżkami rowerowymi.


Zwiedzanie Żywca rozpocząłem od pałacu Habsburgów, w którym aktualnie znajduje się muzeum miasta Żywiec. Tradycja nie tylko piwowarska jest w Żywcu bardzo ciekawa. Żywiec był kiedyś ważnym miastem na trasie kolei Księcia Ferdynanda. Ona przechodziła przez Bielsko Białą i łączyła Śląsk z Austro-Węgrami. Wnętrza muzeum skrywają eksponaty właśnie z czasów cesarskiej świetności miasta. Tuż koło pałacu znajduje się piękny park wraz z chińską pagodą pośrodku.



Naprzeciwko muzeum znajduje się główna katedra w Żywcu z pięknym wnętrzem. Koło katedry stoi bardzo duża dzwonnica. Widać, że mury tej dzwonnicy są bardzo stare i grube. Zbudowane najprawdopodobniej z lokalnego kamienia. Zza murów dzwonnicy wyłania się widok na niewielki żywiecki rynek.

W sąsiedztwie Żywca znajduje się Góra Żar. Na wierzchołku, której jest hydroelektrownia, jej wody zasilają jezioro gdzie można w sezonie letnim się kąpać. W okolicach Międzybrodzia Żywieckiego jest możliwość przelecenia się szybowcem.

Wisła
Bardzo znana miejscowość wypoczynkowa w Beskidzie Śląskim. Mnie praktycznie od razu odepchnęły od siebie budy z kiczem ustawione wzdłuż głównego deptaka. Dla niektórych atrakcją jest figura Adama Małysza z czekolady, no niestety ja nie jestem fanem takich atrakcji. Bardziej zainteresowało mnie Muzeum Beskidzkie. W środku mamy wystawę koronek z Koniakowa oraz bogate zbiory etnograficzne z tego regionu.


W Wiśle co też mnie bardzo zainteresowało jest duża część wyznawców luteranizmu. To jedyna miejscowość w Polsce gdzie stanowią większość. Skąd to się wzięło? Opowiadałem o tym w filmie:

Właśnie tuż przy muzeum Beskidzkim znajduje się duży kościół luterański. W dalszej część Wisły gdzie pospacerowałem możemy znaleść pomnik źródeł Wisły położony tuż przy samej rzece.

Później postanowiłem pojechać do Wisły Głębce pociągiem aby przejechać przez gigantyczny wiadukt i zobaczyć panoramę Beskidów. Później wziąłem pociąg powrotny do Katowic.

W Wiśle jest zameczek prezydencki ale znajduje się on poza zasięgiem kogoś bez samochodu. Również jest możliwość wspięcia się do źródeł królowej polskich rzek Wisły. Szlak prowadzi na Baranią Górę.

