Berlin-Szczecin. Jak dojechać?

Ten wpis odpowie na następujące pytanie: jak dojechać ze Szczecina do Berlina? Oczywiście wygodnie i w miarę szybko. To poradnik dla osób, które podróżują do niemieckiej stolicy. 

Ja na berlińskim dworcu po kupienia ciastka na drogę

W roku 2019 musiałem rozwiązać przemieszczenia się z Anglii do województwa Zachodniopomorskiego. Moja podróż trwająca 14h biegła przez Brighton LINK >London Gatwick> Berlin Schonefeld> Berlin> Szczecin> Miedzyzdroje. O dojazdach na berlińskie lotniska na pewno kiedyś napiszę (albo jeśli jest tu link to już napisałem) ale jak dostałem się z Berlina do Szczecina?

Opcja 1 Deutsche Bahn

Możliwe, że to najwygdniwsza opcja ale zarazem najdroższa. Wyszukiwarka Omio pokazuje ceny biletów dla połączenia bezpośredniego realizowane ze stacji Berlin Gesundbrunnen, pociągiem regio: RE (bo takie mnie interesuje) dla wybranej przeze mnie daty: 

Później przenosi nas na stronę Deutsche Bahn (w języku angielskim). Za bilet w jedną stronę zapłacimy ok. 170zł. 

Opcja 2 Brandenburg-Berlin Ticket 

Przy wyborze na stronie DB ukaże nam się opcja Berlin Brandenburger Ticket za 36€*. Za tę z pozoru dużą kwotę mamy możliwość korzystania z nielimitowanych przejazdów na terenie Brandenburgii dla 5 osób. A będziemy mogli się poruszać wszystkimi środkami transportu w Brandenburgii w sieci VBB i komunikacją miejską w Szczecinie. 

* najtańsza opcja cenowa to 33€ +5€ wysyłka, taniej jest kupić za 36€ u kierownika pociągu. 

(DE) Więcej informacji o ważności biletów i wszystkich taryfach cenowych: https://www.vbb.de/tickets/group-tickets-brandenburg-berlin-ticket

WAŻNE: Bilet Brandenburg-Berlin jest jednym z tz. Länder-Ticket oferowanych przez koleje niemieckie, w każdym landzie za podobną cenę możecie podróżować na takich zasadach jak przy Brandenburg-Berlin Ticket.

Tuż przed przekroczeniem granicy polskiej

Opcja 3 VBB Ticket 

To specjalna oferta przygranicza, gdzie możemy skorzystać z pociągów regio jadących ze Szczecina. To dobra oferta dla osób podróżujących samotnie i tylko w jedną stronę. 

Ceny: 

Berlin AB–Szczecin 12,00€

Flughafen Schönefeld –Szczecin 13,70€ (tutaj niestety przypłaciłem i kupiłem bilet osobno na kolejkę z SFX). 

(DE) Więcej informacji: https://www.vbb.de/fahrpreise/vbb-tarifberater 

(PL) nasze Polregio też pisze o VBB ale nieczytelnie i wszystko jest pomieszane: https://polregio.pl/pl/oferty-i-promocje/oferty-miedzynarodowe/niemcy/

Opcja 4 Flixbus

Oczywiście zostaje stary (dobry) Flixbus. Jak ktoś wybiera się tylko po to do Berlina aby zaraz z niego wyjechać i dojechać na lotnisko lub dalej ruszyć w podróż to może być to najlepsza opcja. Ceny powyższych propozycji są zryczałtowane a Flixbus ustala ceny wraz z popytem, więc a ostatnią chwilę mogą być niekorzystne dla podróżnika. Tak samo wydaje mi się, że wybrał bym pociąg jeśli chciałbym dzieci zabrać do Berlina. 

Ledwo żywy jadę pociągiem (w sumie prawie spałem)