10 atrakcji BESKIDU NISKIEGO

Beskid Niski- zimowe atrakcje

Tegoroczne zimowe podboje zaowocowały oprócz całkiem niezłej fotorelacji odwiedzeniem dużej ilości ciekawych miejsc. Spełnienia marzeń, bliskości natury oraz poznania ciekawych historii. Tegoroczny licznik spotkania saren poszybował mocno w górę. Wtedy poczułem, że poznałem Beskid Niski tak jak chciałem i było to takie zwieńczenie kilkuletnich wypraw w te rejony. Oto subiektywna lista miejsc pełne zimowej magii i wartych ujrzenia.   

[VIDEO]

Cała podróż jest zrelacjonowana na moim kanale YouTube. 

1.Muszyna

Rynek w Muszynie

Widok z zamku Muszyńskiego

W tej miejscowości spędziłem najwięcej czasu. Zauroczyła mnie, w szczególności za sprawą magicznych zachodów nad Popradem. Odwiedziłem tutaj tak wiele ciekawych miejsc, że zachęcam do sprawdzenia tego wpisu. Piękne widoki z zamku na całą dolinę Popradu i uroczy ryneczek w dole.

Jak dojechać? PKP z Krakowa, Bus RAFATEX z Nowe Sącza i Krynicy, Szwagropol

Jakieś bilety? Większość atrakcji darmowa

2. Jaworzyna PTTK

moje ulubione samotne drzewo, Jaworzyna Krynicka

Jak ktoś nie przepada za nartami a jest koło Jaworzyny to warto wyskoczyć na szlak do schroniska PTTK. Ja już drugi rok z rzędu przechodzę ten kawałek od stacji gondolowej do schroniska. Ma niby zająć to 10 min, mi akurat trafiają się koszmarne warunki pogodowe. Śnieg, wiatr, mgła. Trasa wiedzie przez piękny grzbiet a później wchodzi do lasu. Rok rocznie pięknie, nice się nie zmienia nawet uschłe drzewo, które co roku fotografuję.

zimowe szlak w lesie

schronisko PTTK na Jaworzynie

ścieżka grzbietem

Jak dojechać? Bus Rafatex

Jakieś bilety? Żadne, albo kolejka gondolowa ok. 30zł

3. Mofeta Tylicz

Na terenie ośrodka „Domki w lesie” otoczone płotkiem bulgoczący źródła. Mofeta to tz. chłodna ekshalacja (poniżej 100 stopni) składa się głownie z dwutlenku węgla. Gaz wydobywa się ze złóż powstałych w erze kenozoicznej. Ta mofeta jest jedną z najbardziej aktywnych w Karpatach.

Jak dojechać? Bus Rafatex, Tylicz Ski Bus

Jakieś bilety? żadne

4.Powroźnik cerkiew i Czarna Młaka

Po drodze do Tylicza warto zahaczyć o miejscowość Powroźnik. Tutaj oprócz pięknej drewnianej cerkwi, więcej o niej można przeczytać na tej stronie to można udać się na spacer do czarnej toni jeziora Czarna Młaka. Oczywiście jeśli nie ma śniegu bo inaczej nie zobaczy się nic.

Cerkiew Powroźnik

Jak dojechać? Bus Rafatex, PKP

Jakieś bilety? żadne

5. Góry Leluchowskie 

Jedno z najbardziej niedostępnych miejsc w Beskidzie Niskim. Od dawna chciałem odwiedzić te wsie po znalezieniu informacji o nich na jakimś blogu. Dla mnie to kraina zagubionych cerkwi. Mroczna, dzika, otoczona niedostępnymi górami. To dlatego Rusini zakładali tu swoje wioski. W dziczy, widać są na każdym kroku. Spotkanie sarny nie jest tutaj rewelacją. Jedzie się tutaj bardzo złą drogą, przez lasy wzdłuż słowackiej granicy.  Przy przejściu granicznym z Ruską Wolą nad Popradem mnóstwo straganów podobno handlują tu Cyganie ze Słowacji. W Leluchowie odwiedzam pierwszą z cerkwi, kawałek dalej. W Dubnem kolejna zatopiona pośród śnieżnego krajobrazu. Cała wieś uśpiona, pod grubą warstwą śniegu. Tak magiczną właśnie sobie ją wyobrażałem.

Polecam wstąpić na Instagrama. Tan ciekawe stories o niezwykłych miejscach w Polsce. <<KLIK>>

A tych miejscowości można ruszyć na szlak na Barwinek lub Dubne. Warto pamiętać, że te trasy nie są odśnieżane i bardzo trudno jest nimi przejść. W lecie można zrobić trekking do Wojkowej tam też jest cerkiew oraz stary cmentarz łemkowski. Jeśli ktoś jedzie od strony Słowacji warto rozważyć wycieczkę grzbietem na Barwinek od miejscowości Obrucne (SK).

 

cerkiew w Dubnem

Dawne kamienne zabudowania

 

Jak dojechać? Bus Rafatex (dwa razy dziennie), PKP (nigdy nic nie wiadomo)

Jakieś bilety? Żadne

6. Uroczysko Żebracze Szczawnik

Nie tak daleko od Muszyny, ciekawa trasa w jodłowym lesie. Wiedzie do Bacówki na Wierchomli tyle że od drugiej strony. Od strony Szczawnika trasa ma mniejsze nachylenie ale jest za to dłuższa. Odpowiednia dla nart biegowych bo odśnieżana. Cała trasa wiedzie przez las, wzdłuż potoku. Ogólnie ładne widoki, w szczególności na formy z łupków bo ten rezerwat z tego słynie.    

Jak dojechać? Bus Rafatex

Jakieś bilety? Żadne

7. Żegiestów Łopata Polska

Wioska Żegiestów oprócz cerkwi szczyci się ścieżką ornitologiczną nad brzegiem Popradu. Nie jest to jakoś specjalnie wielka atrakcja, tak na godzinny spacer. Niby akurat tutaj można zaobserwować żadzie gatunki ptaków. Ja jedynie kaczki  i wróble sfotografowałem. Malownicze położenie na półwyspie rzeki dodaje temu rezerwatowi uroku. Warto wiedzieć, że trasa kolejowa od strony Krynicy do Żegiestowa wiedzie przez tunel co może być dodatkową frajdą dla najmłodszych.

Jak dojechać? Bus Rafatex, PKP (stacja Żegiestów Zdrój)

Jakieś bilety?

8. Bacówka Wierchomla

Zdecydowanie jedna z moich top 10 ulubionych zimowych tras. To tutaj są najlepsze panoramy na tatry chyba w całej Polsce. Ośnieżone drzewa, kryształki lodu na gałązkach buka. Samotność i połączenie z surową naturą.  A w nagrodę pyszne naleśniki (tutejsza specjalność).  Trasa nie jest długa choć bywa też nie łatwa.  Ja w niektórych miejscach zakopywały się po kolana.  ta niesamowita przyroda zdecydowanie wynagradza wszelkie trudy. Dla widoków zdecydowanie warto!

Jak dojechać? Bus Marpol, PKP (daleko od wejścia na szlak)

Jakieś bilety?

9. Krynica Zdrój

Chyba wszystkim dobrze znany kurort wypoczynkowy w Beskidach. Krynica Zdrój, miasto przypominające Zakopane. Gwarne, pełne kóni, syrków, udawanych góroli oraz straganami z chińskim badziewiem. Trzeba jednak przyznać, że zabudowa willowa jest w Krynicy wyjątkowo  piękna. Pełno u urokliwych drewnianych domów, willi w szwajcarskim stylu. Dla chętnych można się wspiąć lub wjechać  na Górę Parkową. Jest to naprawdę  spore wzniesienie i z parkiem ma niewiele wspólnego.  Oczywiście z Krynicy pochodził Nikifor, jego muzeum mieści się w willi Romanówka. Bardzo polecam odwiedzić te muzeum i poznać trochę tą postać, wyjątkową.

Oczywiście nie mogło zabraknąć wspaniałego smogu. Jedna są miejsca gdzie jest czyste powietrze i jest to zielony szlak na Przełęcz Krzyżową. Bardzo fajny szlak, cały czas w pięknym 150 letnim lesie jodłowym. Pozostałością po puszczy karpackiej. Spacer zajmuje około 45min a widoki są tego warte.

Jak dojechać? Bus Rafatex, PKP, Szwagropol

Jakieś bilety?

10. Zimowe szaleństwo!

Zima to czas gdy wyciągamy z piwnicy łyżwy, z garażu narty a ze strychu sanki. Warto się przekonać gdzie pojechać, żeby nie przepłacić i nie wtopić polecam sprawdzić ranking stoków 2019.

Mam nadzieję, że czegoś się dowiedziałeś o Beskidzie i może się tam wybierzesz jeżeli chcesz i potrzebujesz kogoś kto opowie ci historie i ciekawostki to kliknij tutaj.