kraków rower

Przylasek Rusiecki

Kolejny wpis z cyklu „Dzielnice Krakowa” w której to przedstawiam ciekawe i mało znane zakątki tego pięknego miasta.  Dzisiaj bierzemy na tapetę Przylasek Rusiecki, który jest częścią Nowej Huty. Idealna na trochę dłuższą wycieczkę rowerową, większość trasy stanowi asfaltowa ścieżka (wał Wisły i ul. Igołomska). Mapka:

Informacje:

Trasa: 21km (od dworca)

Autobusy: 149, 181. 131, 147 (więcej informacji)

Poziom trudności: średni (kilka podjazdów)

Atrakcyjność: 3/5

wały wisły

elektrociepłownia

lasek łęgowski

Ślimak w lasku Łęgowskim

Lasek Łęgowski

Jadąc ze starego miasta cały czas wzdłuż Wisły aż do mostu Wandy gdzie trzeba skręcić na drogę mijamy pola i łąki. Jakieś 100m metrów od mostu rośnie lasek Łęgowski (na mapie I). Kawałek dębowego lasu pełnego wąskich ścieżek, powalonych pni i małym strumyczkiem. Bardzo przyjemnie się spędza tam czas, śpiewają ptaki. A niedaleko bardzo ruchliwa droga.

lasek łęgowski

Lasek Mogilski

Zaś 100m od mostu ale w drugą stronę zlokalizowany jest lasek Mogilski (na mapie II) z drzewostanem olchowym i małym kościółkiem Matki Boskiej Częstochowskiej zagubionym pośrodku zieleni.

kapliczka Matki Boskiej częstochowskiej

chabrypole z chabrami

Kolejne kilometry nie są już tak obfite w atrakcje, tylko pola i domki. Przy ulicy Jerzego Giedroycia możemy pojechać albo ul. Jeżynową której zdecydowanie nie polecam, bardzo wyboista, zagruzowana i łatwo się zgubić albo Igołomską. Tam znajduje się wygodna ścieżka rowerowa.

wały wisły

Kujawy

W miejscowości Kujawy (na mapie III) kolejna przez którą przejeżdżamy pracują zakłady oczyszczania odpadów- zapachy mało przyjemne, ale przy pętli autobusowej stoi piękna mała kapliczka i kilka chat.

kujawy kapliczka

Kujawy kapliczka

Chałupki

Kolejna ciekawa miejscowość to Chałupki (na mapie IV) pełno w niej drewnianych chat i gospodarstw.

niebieska chałupa

I wreszcie po 20 km długiej drogi docieramy nad stawy Przylasku Rusieckiego. Bardzo ładne i spokojne miejsce. Dużo tu wędkarzy i plażowiczów. Polecam każdemu i zobaczcie jeszcze vloga z historią o skończonej wodzie: